Študijný program počítačové modelovanie

Základné údaje

Študijný program v registri ŠP: počítačové modelovanie
Zabezpečuje: Fakulta elektrotechniky a informatiky
Študijný odbor: informatika
Stupeň: 2
Forma štúdia: denná
Titul: Ing.
Dĺžka štúdia v rokoch: 2
Profesijne orientovaný: nie
Spoločný študijný program: nie
Jazyky poskytovania: slovenský jazyk

Profil absolventa

Charakteristika
Študijný program Počítačové modelovanie vychováva absolventov v súlade s aktuálnymi trendmi aplikovanej informatiky v oblasti analýzy rôznych dejov a procesov spojených s ich riešením a matematicko-počítačovým modelovaním. Absolvent inžinierskeho študijného programu je schopný analyzovať, navrhovať a aplikovať vhodné riešenia a modely pre praktické problémy. Má praktické zručnosti a schopnosti generovať komplexné spracovania a riešenie dejov a procesov. Absolvent je schopný spravovať IT služby a hľadať riešenia praktických problémov pomocou aplikácie najnovších poznatkov vedy a techniky za podpory najnovších technológií.
Ciele vzdelávania
Absolvent inžinierskeho študijného programu Počítačové modelovanie získa vedomosti a zručnosti na rozvoj tvorivého myslenia, na rozširovanie teoretických základov a rozvíjanie kreativity. Dôraz sa kladie na prehĺbenie vedomostí a praktických zručností v príslušnej oblasti aplikovanej informatiky, rozvoj technickej tvorivosti, schopnosti individuálneho aj tímového riešenia praktických problémov pomocou aplikácie najnovších poznatkov vedy a techniky za podpory najnovších technológií. Absolvent postupne získa skúsenosti s analytickými postupmi, formalizáciou, formuláciou a overovaním hypotéz, experimentálnym návrhom, projektovaním a technickou implementáciou systémov. Má zručnosti v poskytovaní špecifických znalosti z príslušnej oblasti danej študijným odborom a je schopný rozširovať poznatky v súvisiacich ekonomických a humanitných oblastiach. Dôraz je kladený na získanie schopnosti rýchlej adaptácie sa absolventa na zmenu požiadaviek praxe a na kvalitnú prípravu pre možnosť pokračovania v doktorandskom stupni štúdia.
Výstupy vzdelávania
Absolvent inžinierskeho študijného programu Počítačové modelovanie: • má schopnosť analyzovať a implementovať matematicko-počítačové modelovanie prírodných dejov v rámci študijného odboru Informatika, ktoré je založené na integrácii, analýze problémov a následnej implementácii a modelovaní získaných poznatkov z oblasti informačných technológií; • vie tvorivo používať získané vedomosti pri riešení viackrokových zadaných úloh, vie analyzovať problém a navrhovať nové riešenia; • má hlboké vedomosti v oblasti aplikovanej informatiky a silnú počítačovú gramotnosť a implementačnú zručnosť; • je schopný viesť projektový tím, ktorý sa zaoberá analýzou, implementáciou, testovaním a údržbou softvérového produktu; • dokáže sa podieľať na vykonávaní výskumu s vysokou mierou tvorivosti, samostatnosti a originálnosti; • vie analyzovať a upravovať rozsiahle dáta pri navrhovaní algoritmov a programov, ktoré sú potrebné pre ich spracovanie; • je pripravený na pokračovanie v štúdiu na treťom stupni vysokoškolského štúdia v odboroch informatických vied a informačných a komunikačných technológií.
Povolania
Povolania na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený.

Uplatniteľnosť

Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov
Rok: 2018 Zdroj: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=709000000&faculty=709040000&field=2511T04&year=2018 Z dôvodu nízkeho počtu absolventov nie sú k dispozícii údaje o uplatnení. Rok: 2019 Zdroj: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=709000000&faculty=709040000&field=2511T04&year=2019 Počet absolventov: 6 Zamestnaní: 50 % Pracujúci na dohodu: 0 % SZČO: 0 % Na materskej dovolenke: 0 % Nezamestnaní: 0 % Pokračujúci v štúdiu: 33 % Ostatní (pracujúci v zahraničí, dobrovoľne nezamestnaní): 17 %
Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi
Odporučací list Moje meno je Ján Majoroš a pracujem ako vedúci vývoja RTG prístrojov v spoločnoti Siemens Healtineers a som zodpovedný aj za vzťahy v rámci eco-systému na Slovensku za Siemens Healtineers. Ide najmä o vzťahy s univerzitami, nemocnicami, mestom, krajom a pod. Siemens Healtineers patrí medzi svetových lídrov v oblasti zdravotníctva a zobrazovacích modalít. Máme cez 67 tisíc zamestnancov, na Slovensku okolo 700. Každú hodinu sa našimi zariadeniami vyšetrí cca. 250 tisíc pacientov na celom svete. V súčasnosti sa celé naše portfólio nezaobíde bez Informatiky a príbuzných odborov akými sú virtuálna realita, počítačové modelovanie či umelá inteligencia. V tejto práci je dôležité kreatívne analytické myslenie, inovatívne prístupy, dobré poznatky z oblasti informatiky a to najdôležitejšie - správni pracovníci. Správne aplikovanie uvedeného rozhoduje o tom, či sa technológia zaradí len medzi priemer, alebo sa dostane medzi svetovú špičku. A správni ľudia takisto. Práve preto medzi sebou máme aj absolventov odborov Informatika alebo Počítačové modelovanie. Oceňujem u nich najmä to, že sú v pedagogickom procese neustále konfrontovaní s modernými technológiami a postupmi, ktoré pretavujú následne aj do svojej pracovnej praxe a tým to posúva na vyšší stupeň aj našu spoločnosť. Absolventi Technickej univerzity patria medzi našich kľúčových ľudí. Veď nakoniec aj ja sám som toho dôkazom. S pozdravom, Jan Majoros Siemens Healthineers Head of X-Ray Department Development Center Slovakia 20. jún, 2022 Ďalšie od Lynx a SAV sú uložené v časti Prílohy.

Štruktúra a obsah študijného programu

Odporúčaný študijný plán a informačné listy predmetov v portáli MAIS

Aktuálny harmonogram akademického roka a rozvrh

Harmonogram akademického roka
Rozvrh: Portál MAIS

Personálne zabezpečenie

Osoba zodpovedná za študijný program: prof. RNDr. Ján Plavka, CSc.
Osoby vyučujúce profilové predmety: Študijný poradca: RNDr. Anna Grinčová, PhD.
Zástupca študentov: Bc. Natália Petrilová
Študijné oddelenie

Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie

Zoznam a charakteristika učební
Posluchárne (každá miestnosť obsahuje tabuľu na písanie a potrebné multimediálne vybavenie, ktoré vo viacerých prípadoch umožňuje aj online prenos vzdelávacej aktivity v prípade dištančnej formy štúdia): A504 (kapacita 64 miest), A204 (72), B221 (80), B520 (80), F001 (30), PKEE (62), P25 (220), P27 (110), Aula VW (240), ZP1 (220), PC6 (55), PC5 (55). Počítačové centrum FEI TUKE zabezpečuje prevádzku počítačových učební (každá miestnosť obsahuje tabuľu na písanie a projektor): PC1 (28 miest/28 PC), PC2 (20/20), PC3 (18/18), PC14 (20/20), PC16 (24/24), PC17 (24/24), ktoré poskytujú hardvérové a softvérové vybavenie potrebné pre výučbu predmetov. LIRKIS laboratórium inteligentných rozhraní komunikačných a informačných systémov: Laboratórium predstavuje moderné, inovatívne a v danej oblasti unikátne pracovisko na výskum a vývoj nových flexibilných a inteligentných rozhraní systémov na báze technológií virtuálnej reality určené na práce v oblasti: počítačovej grafiky a virtuálnej reality, paralelných resp. distribuovaných alebo sieťových implementačných prostredí systémov, inteligentného robustného databázového systému na ukladanie rozsiahlych informácií a dát (grafických i negrafických), systémov snímania resp. tvorby vstupných dát (tracking systémy, 3D skenovanie, modelovanie, simulácia), distribuovaného resp. sieťového prostredia systém zabezpečujúci komunikáciu účastníkov (textovú, hlasovú príp. vizuálnu). Laboratórium počítačového modelovania: N32 613. Hardvér: 12 počítačov Intel Core i7, 4GB RAM, 1TB HDD, Operačný systém: Fedora (primárny), Windows 7 (sekundárny prostredníctvom VirtualBox , Softvér: MATLAB, Maxima, OpenMPI, OpenMD, blender, TeXLive.
Informačné zabezpečenie
Prístup k študijnej literatúre a informačným databázam je zabezpečený prostredníctvom Univerzitnej knižnice TUKE: https://www.lib.tuke.sk/#/digitalLibrary Prístup k informačným technológiám je zabezpečený prostredníctvo Ústavu výpočtovej techniky TUKE: https://uvt.tuke.sk/wps/portal/uv/software
E-learning
Študijné materiály sú k dispozícii prostredníctvom softvérovej platformy podporujúcej vzdelávacie aktivity e-learningového portálu Moodle. Prednášky, cvičenia alebo konzultácie so študentmi prebiehajú aj prostredníctvom komunikačnej platformy CISCO Webex. Prístup do týchto nástrojov je bezplatný pre zamestnancov aj študentov TUKE.
Partneri vysokej školy
Pri zabezpečovaní vzdelávacích činností v študijnom programe Počítačové modelovanie v bakalárskom stupni štúdia participujú nasledovní partneri: Solar Turbines Slovakia: (vedenie pozvanej prednášky z praxe), spolupráca na riešení bakalárskych prác. NESS Košice: (vedenie pozvanej prednášky z praxe), spolupráca na riešení bakalárskych prác. MÚ SAV (vedenie pozvanej prednášky z praxe), spolupráca na riešení bakalárskych prác. Východoslovenská energetika a.s.: (vedenie pozvanej prednášky z praxe), spolupráca na riešení bakalárskych prác. Numerika Košice: (vedenie pozvanej prednášky z praxe), spolupráca na riešení bakalárskych prác. IBM Košice (vedenie pozvanej prednášky z praxe). Deutsche Telekom IT Solutions Košice: (vedenie pozvanej prednášky z praxe). Magna Electronics Slovakia s.r.o. Erste Digital GmbH PDI Software Slovakia R-SYS s.r.o. Promiseo Americká obchodná komora v SR Košice IT Valley Deep Pool Financial Solutions U.S. Steel Košice, s.r.o. Slovenská elektrotechnická spoločnosť

Prijímacie konanie

Požadované schopnosti a predpoklady pre štúdium
Postupy prijímania na štúdium
Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie