Študijný program spracovanie a recyklácia odpadov
Základné údaje
Študijný program v registri ŠP: spracovanie a recyklácia odpadovZabezpečuje: Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie
Študijný odbor: získavanie a spracovanie zemských zdrojov
Stupeň: 1
Forma štúdia: denná
Titul: Bc.
Dĺžka štúdia v rokoch: 3
Profesijne orientovaný: nie
Spoločný študijný program: nie
Jazyky poskytovania: slovenský jazyk
Profil absolventa
CharakteristikaŠtudijný program Spracovanie a recyklácia odpadov patrí do študijného odboru Získavanie a spracovanie zemských zdrojov a poskytuje ucelený súbor poznatkov z prírodovedných disciplín a zručností v oblasti teoretických a praktických aspektov základných postupov priemyselnej výroby kovov, spracovania surovín a genézy, charakteru a spôsobov nakladania s odpadmi. Študijný program rovnako zahŕňa vzdelávanie v oblasti vlastností a klasifikácie odpadov, vzorkovania, princípov chemickej analýzy a základných analytických metód charakterizácie surovín a odpadov, účelu a princípu monitorovania zložiek životného prostredia. Študijný program pripravuje študentov na využívanie informačných systémov odpadového hospodárstva, legislatívy v odpadovom hospodárstve a aplikačného softwaru pri analýze environmentálnych vplyvov výrob a priemyselných činností, princípov sanácie a eliminácie znečistenia životného prostredia a jeho zložiek pri návrhoch vhodných metód nakladania s odpadmi vrátane zhodnocovania a zneškodňovania odpadov. Študijný program má za cieľ poskytovať poznatky o spôsoboch ochrany životného prostredia a recyklácie v súlade s princípmi obehového a nízkouhlíkového hospodárstva a používanie technológií šetriacich zdroje surovín, životné prostredie a zvyšujúcich kvalitu života.
Ciele vzdelávania
Absolvent preukáže prierezové vedomosti v oblasti surovinových zdrojov, charakterizácie, klasifikácie, úpravy a spracovania primárnych a sekundárnych surovín a základných recyklačných technológií odpadov. Absolvent má teoretické a praktické vedomosti v oblasti vybraných chemických disciplín a rozumie fyzikálnym a fyzikálno-chemickým princípom procesov výroby a spracovania surovín a štandardným analytickým metódam pri charakterizácii surovín. Pozná environmentálnu legislatívu, globálne problémy životného prostredia a chápe vzťahy medzi zložkami životného prostredia a vie identifikovať základné vplyvy priemyselnej výroby na životné prostredie. Absolvent vie získavať, interpretovať a vhodne používať a aplikovať informácie v danom študijnom programe a odbore pri riešení úloh a projektov v oblasti metód nakladania so surovinami a odpadmi rôzneho skupenstva a vlastností. Má kompetentnosti v riešení teoretických a praktických problémov a environmentálnych otázok v oblasti úpravy, nakladania, spracovania surovín a vzorkovania, recyklácie odpadov a eliminácie znečistenia životného prostredia. Má kompetentnosť identifikovať a hodnotiť etické, sociálne a iné súvislosti v rámci nakladania s odpadmi a riešením environmentálnych problémov a komunikovať získané informácie, princípy a riešenia odbornej aj laickej verejnosti. Absolvent je schopný sa ďalej samostatne vzdelávať v danom odbore a príbuzných odboroch a programoch.
Výstupy vzdelávania
Absolvent študijného programu: - Má prierezové vedomosti o princípoch a základných postupoch priemyselnej výroby kovov a spracovania surovín. - Rozumie fyzikálnej a fyzikálno-chemickej podstate procesov spracovania surovín, vzniku a recyklácie odpadov. - Pozná genézu, vlastnosti a klasifikáciu odpadov a rozumie princípom chemickej analýzy, základným analytickým metódam pri charakterizácii surovín a odpadov, účelu a princípu monitorovania zložiek životného prostredia. - Pozná globálne problémy životného prostredia a dokáže analyzovať základné vplyvy výroby na životné prostredie a kvalitu ľudského života. - Pozná legislatívu v odpadovom hospodárstve, globálnu surovinovú politiku a vie využívať informačné systémy odpadového hospodárstva. - Pozná a vie kvalitatívne porovnávať základné postupy a princípy nakladania s odpadmi vrátane zhodnocovania a zneškodňovania odpadov, ich úpravy pred spracovaním a sanácie a eliminácie znečistenia životného prostredia a jeho zložiek. - Je schopný získavať, triediť, analyzovať a implementovať získané informácie a poznatky pri riešení rôznych úloh a projektov v oblasti nakladania s odpadmi rôzneho skupenstva vrátane nebezpečných odpadov. - Má kompetentnosti a praktické zručnosti v oblasti vzorkovania, štandardných postupov chemických analýz pri charakterizácii surovín a odpadov a v prezentovaní a obhajovaní získaných poznatkov a výsledkov odbornej a laickej verejnosti. - Je schopný ďalšieho samovzdelávania v odbore a pokračovať v štúdiu študijného programu II. stupňa.
Povolania
Povolania na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený.
- Špecialista v oblasti ochrany životného prostredia (okrem priemyselnej ekológie) inde neuvedený
- Špecialista v oblasti priemyselnej ekológie inde neuvedený
- Pracovník spracovania a likvidácie odpadov
- Technológ recyklácie
- Procesný technik v chemickej výrobe 6
Uplatniteľnosť
Hodnotenie uplatniteľnosti absolventovRok: 2018 Zdroj: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=709000000&faculty=709020000&field=1612R02&year=2018 Z dôvodu nízkeho počtu absolventov nie sú k dispozícii údaje o uplatnení. Rok: 2019 Zdroj: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=709000000&faculty=709020000&field=1612R02&year=2019 Počet absolventov: 10 Zamestnaní: 0 % Pracujúci na dohodu: 0 % SZČO: 0 % Na materskej dovolenke: 0 % Nezamestnaní: 0 % Pokračujúci v štúdiu: 100 % Ostatní (pracujúci v zahraničí, dobrovoľne nezamestnaní): 0 %
Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi
Z výsledkov dotazníkového prieskumu zamestnávateľov (zúčastnilo sa 8 spoločností), ktorí sa zúčastnili prieskumu hodnotenia študijného programu „Spracovanie a recyklácia odpadov“, vyplýva že: • 87.5 % zamestnávateľov hodnotí zameranie študijného programu „Spracovanie a recyklácia odpadov“ ako vyhovujúce alebo skôr vyhovujúce pre prax, • 100 % zamestnávateľov vníma obsah a náplň študijného programu ako vyhovujúcu alebo skôr vyhovujúcu pre prax, • 100 % zamestnávateľov považuje študijný program dôležitý pre prax, • 100 % zamestnávateľov na základe vlastných skúseností vyjadrilo tvrdenie, že absolventi študijného programu majú uplatnenie v praxi a sú perspektívou pre spoločnosť, • 75 % zamestnávateľov jednoznačne konštatuje, že absolventi študijného programu sa dokážu uplatniť aj v iných priemyselných odvetviach, príbuzných recyklačnému priemyslu. Zvyšných 25 % zamestnávateľov toto konštatovanie skôr potvrdzuje ako vyvracia. Podľa doplňujúcich vyjadrení hlasujúcich zamestnávateľov na otázku, ktoré témy a oblasti by privítali ako súčasť študijného programu „Spracovanie a recyklácia odpadov“ pre jeho skvalitnenie a rozšírenie aj z pohľadu ich potrieb, tak sú návrhy pripomienky zamerané predovšetkým na rozšírenie obsahu a odborných znalostí v oblasti spracovania a recyklácie nebezpečných odpadov, legislatívneho a administratívneho rámca firiem so zameraním sa na spracovanie a recykláciu odpadov a tiež o doplnenie obsahu študijných predmetov so zameraním sa na energetické zhodnotenie a využitie odpadov a na ekonomické prepočty súvisiace z danou oblasťou.
Štruktúra a obsah študijného programu
Odporúčaný študijný plán a informačné listy predmetov v portáli MAISAktuálny harmonogram akademického roka a rozvrh
Harmonogram akademického rokaRozvrh: Portál MAIS
Personálne zabezpečenie
Osoba zodpovedná za študijný program: prof. Ing. Andrea Miškufová, PhD.Osoby vyučujúce profilové predmety:
- prof. Ing. Andrea Miškufová, PhD.
- doc. Ing. Dušan Oráč, PhD.
- doc. RNDr. Ľubomír Pikna, PhD.
- doc. Ing. Pavol Liptai, PhD.
- doc. Ing. Zita Takáčová, PhD.
Zástupca študentov: Karolína Nullasová
Študijné oddelenie
Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie
Zoznam a charakteristika učebníZoznam laboratórií a učební, ktoré sa využívajú spolu s ich charakterizáciou a vybavením je možné nájsť na webovej stránke: https://urt.fmmr.tuke.sk/index.php?hm=ustav&sm=laboratoria&lang=svk
Informačné zabezpečenie
Prístup k študijnej literatúre je prostredníctvom Univerzitnej knižnice a jej študovne, či už vo fyzickej alebo v elektronickej podobe prostredníctvom webovej stránky http://www.lib.tuke.sk/. Zároveň z prostredia univerzity majú študenti bezplatný prístup k svetovým databázam ako Web of Science, Scopus a Science Direct, kde sa nachádzajú vedecké články a publikácie. Taktiež je dostupná aj študijná literatúra na Ústave recyklačných technológii FMMR TUKE prostredníctvom jednotlivých učiteľov, pričom zoznam a materiály študijnej literatúry je dostupný na webových stránkach ústavu a to: https://urt.fmmr.tuke.sk/index.php?hm=studium&sm=vyuka&lang=svk, https://urt.fmmr.tuke.sk/index.php?hm=veda&sm=publikacie&lang=svk. Knižničné služby sú sústredené v Univerzitnej knižnici (UK)Technickej univerzity v Košiciach, ktoré zahrňujú všetky činnosti od vyhľadávania v knižničnom fonde cez vyhľadávanie informácií v on-line katalógu a dostupných databázach (WoS, Scopus, Springer Link a pod.), až po sprístupnenie konkrétnych dokumentov v tlačovej alebo elektronickej forme vo fonde UK TUKE (celkový počet dokumentov je 186966, z toho 64228 kníh, 40046 učebníc, 7779 zborníkov, 6341 zviazaných periodík, 7718 elektronických dokumentov, 31846 záverečných a kvalifikačných prác). UK tiež poskytuje: výpožičné služby; konzultačné služby; referenčné služby; digitálne služby; službu MVS a MKVS; vzdelávania a školenia k písaniu záverečných prác.
E-learning
Využívaný spôsob je pomocou platformy Moodle TUKE, ktorá ponúka široké použitie ako napr. uloženie prednášok a iných učebných materiálov, informovanie študentov a realizovanie písomiek a testov. Ďalšími platformami sú licencované programy Technickej univerzity v Košiciach a to: Webex a Microsoft Teams.
Partneri vysokej školy
Zoznam partnerov a ich participácia na vzdelávaní je uvedená na webovej stránke Ústavu recyklačných technológií FMMR TUKE: https://urt.fmmr.tuke.sk/index.php?hm=ustav&sm=partneri&lang=svk V rámci vzdelávacieho procesu sú partnermi aj osoby z externého prostredia, ktoré sa zúčastňujú štátnych skúšok či vypracovávajú posudky k záverečným prácam. Medzi našich stálych partnerov patria najmä zamestnanci ústavov Slovenskej akadémie vied v Košiciach (Ústav materiálového výskumu, v.v.i., Ústav geotechniky, v.v.i., Ústav experimentálnej fyziky v.v.i.) a ďalší pracovníci priemyselných podnikov.
Prijímacie konanie
Požadované schopnosti a predpoklady pre štúdiumPostupy prijímania na štúdium
Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie