Študijný program spracovanie a recyklácia odpadov
Základné údaje
Študijný program v registri ŠP: spracovanie a recyklácia odpadovZabezpečuje: Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie
Študijný odbor: získavanie a spracovanie zemských zdrojov
Stupeň: 2
Forma štúdia: denná
Titul: Ing.
Dĺžka štúdia v rokoch: 2
Profesijne orientovaný: nie
Spoločný študijný program: nie
Jazyky poskytovania: slovenský jazyk
Profil absolventa
CharakteristikaŠtudijný program Spracovanie a recyklácia odpadov ako technologický odbor patrí do študijného odboru Získavanie a spracovanie zemských zdrojov a je postavený na prírodovedných základoch z matematiky, fyziky a chémie. Jeho poslaním je vychovávať tvorivých a technicky vybavených odborníkov so širokými teoretickými, praktickými, experimentálnymi zručnosťami a kompetentnosťami pre oblasť spracovania a recyklácie druhotných surovín a odpadov, environmentálnych technológií, technologických výrobných procesov a procesného inžinierstva vo všetkých odvetviach priemyslu, výskumu ako aj pre oblasť štátnej správy a verejnej samosprávy. Obsah študijného programu pokrýva znalosti z oblastí pokročilých analytických techník a metód charakterizácie surovín, odpadov a materiálov, legislatívy odpadového hospodárstva a sanácie zložiek životného prostredia, hodnotenia environmentálnych aspektov a vplyvov priemyselných výrob kovov a surovín, špecifických úpravníckych techník druhotných surovín, pokročilých recyklačných procesov a spôsobov získavania kovov, chemických látok a zlúčenín z odpadov a druhotných surovín s využitím moderných nástrojov techniky, výpočtovej techniky a aplikovaného softvéru pri zachovaní princípov obehového hospodárstva a etických princípov.
Ciele vzdelávania
Absolvent preukáže hlboké a prierezové odborné vedomosti z prírodovedných predmetov a nadväzujúcich technologicky orientovaných profilujúcich predmetov s orientáciou na procesy a metódy identifikácie, analýzy, úpravy, spracovania surovín a recyklácie komunálnych, priemyselných a nebezpečných odpadov a environmentálne aspekty priemyselnej výroby. Pozná chemické a fyzikálne vlastnosti surovín a odpadov a chápe teoretickú podstatu a praktické aspekty technologických procesov spracovania surovín a odpadov, najmä v metalurgických a na ne nadväzujúcich alebo príbuzných oblastiach priemyselnej a tvorivej činnosti. Rozumie princípom a funkcii zariadení na úpravu, triedenie, recykláciu surovín a odpadov všetkých skupenstiev a získavanie a rafináciu kovov a zlúčenín a vie ich aplikovať tvorivým spôsobom pri spracovaní surovín a odpadov. Dokáže určiť, predikovať a hodnotiť vplyvy fyzikálnych a chemických parametrov a premenných na proces integrovaním teoretických predpokladov, termodynamických výpočtov, kinetických a experimentálnych údajov. Získané výsledky vie štatisticky spracovávať a vie pracovať s technickými normami. Pozná princípy realizácie materiálovej bilancie procesov. Má teoretické a praktické zručnosti v konštruovaní diagramov pomocou termodynamických softvérov, v metódach experimentovania a zostavovaní základných laboratórnych aparatúr pre výskum spracovania surovín a odpadov. Je schopný tvorivo navrhovať riešenia pri spracovaní surovín a odpadov na základe teoretických poznatkov, experimentálnych výsledkov a analýzy procesov a integrovať ich do ucelenej štúdie. Chápe vzájomné vzťahy medzi zložkami životného prostredia a technologickými procesmi a dokáže syntetizovať a vyvodzovať závery z teoretických a experimentálnych pozorovaní. Vie identifikovať, monitorovať a zhodnotiť vplyvy procesov na životné prostredie a zdravie človeka a tvorivým spôsobom navrhnúť vhodné opatrenia na sanáciu a elimináciu negatívnych vplyvov pri zachovaní etických a sociálnych princípov. Analyzuje a implementuje teoretické poznatky pri riešení a zlepšovaní jestvujúcich procesov pri spracovaní surovín a odpadov obsahujúcich aj toxické a nebezpečné zložky. Je schopný efektívne vyhľadávať, využívať, analyzovať, integrovať a porovnávať vedecké informácie, pracovať s informačnými systémami a databázami a platnou slovenskou a európskou legislatívou v odpadovom hospodárstve. Absolvent má kompetentnosť pracovať a koordinovať prácu v tímoch a jasne a zrozumiteľné komunikovať, formulovať, prezentovať, zdôvodňovať a obhajovať závery navrhovaných technologických riešení s odbornou aj laickou verejnosťou. Absolvent má rozvinuté vzdelávacie a samovzdelávacie schopnosti a je pripravený na štúdium študijného programu III. stupňa.
Výstupy vzdelávania
Absolvent študijného programu: - Preukazuje hlboké a prierezové odborné teoretické a praktické znalosti z nosných tém študijného programu, ktorými sú spracovateľské technológie primárnych a druhotných suroviny, komunálneho odpadu, priemyselných a nebezpečných odpadov, environmentálnych aspektov výrob kovov a spracovania a získavania surovín a elimináciu znečistenia zložiek životného prostredia. Profiluje sa najmä v úprave a sofistikovaných triediacich postupoch surovín, recyklačných technológiách, identifikačných a chemických analýzach, spracovaní surovín a odpadov fyzikálno-mechanickými, hydrometalurgickými, elektrochemickými a pyrometalurgickými procesmi, v procesoch získavania surovín a materiálov, rafinácii neželezných kovov a zlúčenín získaných z odpadov a tiež v procesoch čistenia odpadových vôd a sanácie. - Dokáže aplikovať základné teoretické, praktické a faktické poznatky o spracovateľských technológiách, recyklačných procesoch a environmentálnych aspektoch a integrovať známe postupy a legislatívne opatrenia pri riešení nových úloh. - Rozumie a vie využívať pri riešení úloh moderné identifikačné analytické metódy, softvérové prostriedky, realizovať a vyhodnocovania materiálové bilancie procesov a predikovať správanie sa systémov pomocou termodynamických výpočtov a konštrukcie fázových a špeciačných diagramov. - Je schopný efektívne vyhľadávať, analyzovať, kriticky selektovať odborné informácie, integrovať, porovnávať a syntetizovať teoretické a praktické vedomosti v širších súvislostiach spracovania surovín a odpadov. - Pozná environmentálne aspekty výroby a spracovania surovín a kovov a je schopný na základe zvolených kritérií hodnotiť environmentálne vplyvy technológií na životné prostredie. - Má schopnosti tvorivo riešiť zadané úlohy v oblasti študijného odboru a programu a vie navrhnúť alebo zlepšovať jestvujúce procesy. - Má experimentálne zručnosti na overenie vhodnosti metód recyklácie odpadov rôznych druhov a skupenstiev a tiež metód na elimináciu znečistenia, a to pri zachovaní etických a spoločenských princípov zodpovednosti. - Pozná legislatívny rámec, strategické ciele EÚ v odpadovom hospodárstve a má zručnosti implementovať platnú legislatívu a informačné systémy odpadového hospodárstva pri riešení úloh a projektov. - Vie zvládať manažment informácií, má kritické koncepčné myslenie, vie identifikovať a riešiť odborné problémy v danom odbore. - Má kompetentnosť pracovať a koordinovať prácu v tímoch a samostatne a zodpovedne sa rozhodovať so zreteľom na etické a spoločenské kritériá. - Má kompetentnosť jasne a zrozumiteľne formulovať, prezentovať a komunikovať závery, poznatky a zdôvodnenia pred odborníkmi aj laickou verejnosťou v oblasti charakterizácie, úpravy, spracovania a recyklácie surovín a odpadov z priemyselných odvetví a vplyvov a eliminácie znečistenia zložiek životného prostredia.
Povolania
Povolania na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený.
- Pracovník spracovania a likvidácie odpadov
- Špecialista v oblasti ochrany životného prostredia (okrem priemyselnej ekológie) inde neuvedený
- Špecialista v oblasti priemyselnej ekológie inde neuvedený
- Špecialista pre odpadové hospodárstvo 7
- Špecialista ochrany životného prostredia v priemyselnej... 7
- Technik recyklácie (zhodnotenia) nebezpečných odpadov 7
- Riadiaci pracovník (manažér) v oblasti odpadového hospo... 7
Uplatniteľnosť
Hodnotenie uplatniteľnosti absolventovRok: 2018 Zdroj: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=709000000&faculty=709020000&field=1612T02&year=2018 Počet absolventov: 9 Priemerná mzda: 1024 eur Polovica absolventov zarábala viac ako: 1111 eur TOP 3 odvetvia v ktorých absolventi pracovali: - Priemyselná výroba (33 %) - Verejná správa a obrana (33 %) - Veľkoobchod a maloobchod (17 %) TOP 3 zamestnania v ktorých absolventi pracovali: - Špecialisti v oblasti stratégie a rozvoja (33 %) - Špecialisti v oblasti priemyselnej ekológie (17 %) - Odborní administratívni asistenti (17 %) Zamestnaní: 78 % Pracujúci na dohodu: 0 % SZČO: 0 % Na materskej dovolenke: 0 % Nezamestnaní: 11 % Pokračujúci v štúdiu: 11 % Ostatní (pracujúci v zahraničí, dobrovoľne nezamestnaní): 0 % Rok: 2019 Zdroj: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=709000000&faculty=709020000&field=1612T02&year=2019 Z dôvodu nízkeho počtu absolventov nie sú k dispozícii údaje o uplatnení.
Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi
Z výsledkov dotazníkového prieskumu zamestnávateľov (zúčastnilo sa 8 spoločností), ktorí sa zúčastnili prieskumu hodnotenia študijného programu „Spracovanie a recyklácia odpadov“, vyplýva že: • 87.5 % zamestnávateľov hodnotí zameranie študijného programu „Spracovanie a recyklácia odpadov“ ako vyhovujúce alebo skôr vyhovujúce pre prax, • 100 % zamestnávateľov vníma obsah a náplň študijného programu ako vyhovujúcu alebo skôr vyhovujúcu pre prax, • 100 % zamestnávateľov považuje študijný program dôležitý pre prax, • 100 % zamestnávateľov na základe vlastných skúseností vyjadrilo tvrdenie, že absolventi študijného programu majú uplatnenie v praxi a sú perspektívou pre spoločnosť, • 75 % zamestnávateľov jednoznačne konštatuje, že absolventi študijného programu sa dokážu uplatniť aj v iných priemyselných odvetviach, príbuzných recyklačnému priemyslu. Zvyšných 25 % zamestnávateľov toto konštatovanie skôr potvrdzuje ako vyvracia. Z výsledkov dotazníkového prieskumu zamestnávateľov, ktorí sa zúčastnili prieskumu hodnotenia absolventov študijného programu „spracovanie a recyklácia odpadov“, ktorí v daných spoločnostiach pracujú, vyplýva že: • 100 % zamestnávateľov hodnotí absolventov/ky tohto študijného programu, že sú značným prínosom alebo prínosom pre ich spoločnosť, • 50 % zamestnávateľov hodnotí odbornú pripravenosť absolventov/ky študijného programu pre výkon činností v ich spoločnosti ako výbornú, 37.5 % zamestnávateľov hodnotí pracujúcich absolventov/ky ako pripravených a 12.5 % ako priemerne pripravených na výkon činností, • 75 % zamestnávateľov hodnotí praktické zručnosti absolventov/ky študijného programu ako zručnosti, ktoré majú základ v kvalitnej praktickej príprave, 12.5 % zamestnávateľov ich hodnotí ako zručnosti s menšími nedostatkami, ktoré sa po zaškolení zlepšia a 12.5 % ako priemerné praktické zručnosti, • 50 % zamestnávateľov hodnotí veľmi kladne absolventov/ky študijného programu z pohľadu kreatívnosti pre ich spoločnosť a 50 % ich hodnotí kladne z tohto hľadiska. Podľa doplňujúcich vyjadrení hlasujúcich zamestnávateľov sú ohlasy, na absolventov a absolventky študijného programu „Spracovanie a recyklácia odpadov“, kladné a pozitívne predovšetkým na ich veľmi dobrú odbornú pripravenosť, samostatnosť pri riešení pridelených úloh a po zapracovaní aj kompetentnosť v zvládaní prideleného segmentu. Zároveň je zamestnávateľmi vyzdvihnutá výnimočnosť študijného programu „Spracovanie a recyklácia odpadov“, ktorá súvisí predovšetkým s nedostatočným počtom edukačných inštitúcií s daným alebo príbuzným zameraním.
Štruktúra a obsah študijného programu
Odporúčaný študijný plán a informačné listy predmetov v portáli MAISAktuálny harmonogram akademického roka a rozvrh
Harmonogram akademického rokaRozvrh: Portál MAIS
Personálne zabezpečenie
Osoba zodpovedná za študijný program: prof. Ing. Andrea Miškufová, PhD.Osoby vyučujúce profilové predmety:
- prof. Ing. Andrea Miškufová, PhD.
- doc. Ing. Dušan Oráč, PhD.
- doc. RNDr. Ľubomír Pikna, PhD.
- doc. Ing. Pavol Liptai, PhD.
- doc. Ing. Zita Takáčová, PhD.
Zástupca študentov: Bc. Daniela Krajňáková
Študijné oddelenie
Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie
Zoznam a charakteristika učebníZoznam laboratórií a učební, ktoré sa využívajú spolu s ich charakterizáciou a vybavením je možné nájsť na webovej stránke: https://urt.fmmr.tuke.sk/index.php?hm=ustav&sm=laboratoria&lang=svk
Informačné zabezpečenie
Prístup k študijnej literatúre je prostredníctvom Univerzitnej knižnice a jej študovne, či už vo fyzickej alebo v elektronickej podobe prostredníctvom webovej stránky http://www.lib.tuke.sk/. Zároveň z prostredia univerzity majú študenti bezplatný prístup k svetovým databázam ako Web of Science, Scopus a Science Direct, kde sa nachádzajú vedecké články a publikácie. Taktiež je dostupná aj študijná literatúra na Ústave recyklačných technológii FMMR TUKE prostredníctvom jednotlivých učiteľov, pričom zoznam a materiály študijnej literatúry je dostupný na webových stránkach ústavu a to: https://urt.fmmr.tuke.sk/index.php?hm=studium&sm=vyuka&lang=svk, https://urt.fmmr.tuke.sk/index.php?hm=veda&sm=publikacie&lang=svk. Knižničné služby sú sústredené v Univerzitnej knižnici (UK)Technickej univerzity v Košiciach, ktoré zahrňujú všetky činnosti od vyhľadávania v knižničnom fonde cez vyhľadávanie informácií v on-line katalógu a dostupných databázach (WoS, Scopus, Springer Link a pod.), až po sprístupnenie konkrétnych dokumentov v tlačovej alebo elektronickej forme vo fonde UK TUKE (celkový počet dokumentov je 186966, z toho 64228 kníh, 40046 učebníc, 7779 zborníkov, 6341 zviazaných periodík, 7718 elektronických dokumentov, 31846 záverečných a kvalifikačných prác). UK tiež poskytuje: výpožičné služby; konzultačné služby; referenčné služby; digitálne služby; službu MVS a MKVS; vzdelávania a školenia k písaniu záverečných prác.
E-learning
Využívaný spôsob je pomocou platformy Moodle TUKE, ktorá ponúka široké použitie ako napr. uloženie prednášok a iných učebných materiálov, informovania študentov a realizovanie písomiek a testov. Ďalšími platformami sú licencované programy Technickej univerzity v Košiciach a to: Webex a Microsoft Teams.
Partneri vysokej školy
Zoznam partnerov a ich participácia na vzdelávaní je uvedená na webovej stránke Ústavu recyklačných technológií FMMR TUKE: https://urt.fmmr.tuke.sk/index.php?hm=ustav&sm=partneri&lang=svk V rámci vzdelávacieho procesu sú partnermi aj osoby z externého prostredia, ktoré sa zúčastňujú štátnych skúšok či vypracovávajú posudky k záverečným prácam. Medzi našich stálych partnerov patria najmä zamestnanci ústavov Slovenskej akadémie vied v Košiciach (Ústav materiálového výskumu, v.v.i., Ústav geotechniky, v.v.i., Ústav experimentálnej fyziky v.v.i.) a ďalší pracovníci priemyselných podnikov.
Prijímacie konanie
Požadované schopnosti a predpoklady pre štúdiumPostupy prijímania na štúdium
Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie