Študijný program letecké a kozmické systémy

Základné údaje

Študijný program v registri ŠP: letecké a kozmické systémy
Zabezpečuje: Letecká fakulta
Študijný odbor: doprava
Stupeň: 3
Forma štúdia: denná
Titul: PhD.
Dĺžka štúdia v rokoch: 3
Profesijne orientovaný: nie
Spoločný študijný program: nie
Jazyky poskytovania: anglický jazyk, slovenský jazyk

Profil absolventa

Charakteristika
Študijný program je zameraný na rozvoj zručností spojených s výskumom progresívnych technológií a algoritmov, využitie širokej škály softvérových nástrojov na analýzu, simuláciu a modelovanie všetkých aspektov leteckých a kozmických systémov. Program sa orientuje na rozvoj schopností, kompetencií a digitálnych zručností potrebných pre zvládnutie problematiky výskumu a vývoja avionických systémov, pohonných jednotiek, konštrukčných prvkov, materiálov, dizajnu ako aj prevádzky leteckých a kozmických prostriedkov. Na to má študent možnosť zvoliť si svoju študijnú cestu s predmetmi teoretického základu a predmetmi špecializácie. Absolvent študijného programu je schopný abstrahovať vedecké problémy pri štúdiu zahraničnej odbornej literatúry, je pripravený formovať hypotézy, trendy a koncepcie rozvoja v technicky a počítačovo podporovaných leteckých a kozmických konštrukciách a technológiách. Okrem toho je schopný tieto poznatky zovšeobecniť a prenášať do ďalších oblastí technickej praxe.
Ciele vzdelávania
Absolvent študijného programu Letecké a kozmické systémy v študijnom odbore doprava je profilovaný ako samostatný tvorivý konštruktér a vývojový pracovník prvkov, modulov, uzlov a komponentov leteckej a kozmickej techniky, ako samostatný tvorivý pracovník v oblasti softvérových produktov v letectve, kozmonautike a v oblasti tvorby nových informačných systémov v týchto oblastiach alebo ako vedúci interdisciplinárnych výskumných a konštrukčných kolektívov. Absolvent má byť schopný pracovať v medzinárodných riešiteľských tímoch, v konštrukčnom, technickom a prevádzkovom výskume. Absolvent ovláda vedecké metódy výskumu a vývoja v odbore, preukazuje schopnosť a pripravenosť na samostatnú tvorivú a výskumnú činnosť v danej oblasti. Absolvent získa schopnosť abstrahovať vedecké problémy pri štúdiu zahraničnej odbornej literatúry, je pripravený formovať trendy a koncepcie rozvoja v technicky a počítačovo podporovaných leteckých a kozmických konštrukciách a technológiách. Cieľom vzdelávania je rozvoj mäkkých schopností absolventa, ktorý bude schopný jasne komunikovať vedecké problémy, formulovať hypotézy výskumu ako aj mať manažérske schopnosti pre vedenie interdisciplinárnych kolektívov. Študijný program si kladie za cieľ vo vzdelávaní aj rozvoj kreatívneho myslenia študentov v kontexte exaktných technických vied, čo vedie k schopnosti prinášať inovatívne myšlienky a postupy v odbore leteckých a kozmických systémov ako aj ďalších súvisiacich oblastiach dopravy.
Výstupy vzdelávania
Absolvent tretieho stupňa vysokoškolského štúdia odboru „Letecké a kozmické systémy“ získa tieto doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti: - dokáže viesť menšie aj väčšie kolektívy vedeckých, výskumných a vývojových pracovníkov, viesť veľké projekty a brať zodpovednosť za komplexné riešenia vedeckých a výskumných problémov, - bude schopný sledovať najnovšie vedecké a výskumné trendy v oblasti letectva a kozmonautiky a dopĺňať i aktualizovať svoje vedomosti v oblasti leteckých a kozmických systémov formou celoživotného vzdelávania, - osvojí si zásady manažérskej práce, návrhu experimentu s časovým harmonogramom, vedenia a kontroly pracovníkov tímu, - dokáže komunikovať a spolupracovať s manažérmi vedeckých projektov a špecialistami z iných profesií, - dokáže vo svojej práci uplatňovať právne, spoločenské, morálne, etické, ekonomické aj environmentálne aspekty svojej profesie. Absolvent získa počas štúdia nasledujúce praktické schopnosti: • analyzovať a vyvíjať technológie systémov leteckej a kozmickej techniky v kontexte najmodernejších metód a vedeckých poznatkov, • kvalifikovane komunikovať s leteckým prostredím, viesť široké interdisciplinárne tímy v oblasti výskumu a vývoja leteckých systémov, • samostatne navrhovať a realizovať progresívne hardvérové i softvérové riešenia pri analýze a spracovaní rozsiahlych dátových súborov (napr. letových údajov), • rozvíjať konštruktérske a technické zručnosti v práci s vybranou leteckou a kozmickou technikou, • byť vedúcim pracovníkom tímov leteckých služieb a technického zabezpečenia leteckých a kozmických prostriedkov, Absolvent štúdia dokáže: • viesť a manažovať interdisciplinárny výskumný kolektív v prostredí leteckého a kozmického inžinierstva, • samostatne a kreatívne riešiť technické úlohy v aplikácii na palubné lietadlové a kozmické systémy a ich pohonné systémy, • správať sa profesionálne vo všetkých oblastiach svojej činnosti s dôrazom na etické normy v oblasti okruhu svojich pracovných kontaktov v rámci výrobných a údržbových zariadení, • pracovať ako vedúci technik a manažér vo výskume a vývoji leteckej techniky, • komunikovať podrobné informácie, pokročilé koncepty a kreatívne prístupy k riešeniu výskumným úlohám a trendom v oblasti leteckej a kozmickej techniky odbornému aj laickému publiku.
Povolania
Povolania na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený.

Uplatniteľnosť

Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov

Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi
Pozitívne hodnotenia študijného programu máme od popredných výrobcov a prevádzkovateľov leteckej techniky. Konkrétne sa jedná o spoločnosť: Honeywell Aerospace, ktorá je výrobcom leteckých motorov, systémov lietadiel, avionických komplexov, vesmírnych systémov, vojenských systémov a ďalších. Ďalej je program pozitívne hodnotený popredným výrobcom leteckej techniky Aero Vodochody ako aj popredným národným výrobcom a vývojárom leteckej techniky z oblasti malých lietadiel Tomark Aero. Pozitívne hodnotenie ŠP máme aj od firmy vykonávajúcej servis a údržbu leteckej techniky Röder Component Service Center s.r.o., čo pokrýva spektrum profilov študijného programu. Pozitívnu odozvu máme aj od Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu SR, ktorý združuje spektrum technologických firiem podieľajúcich sa na výrobe a vývoji vojenskej techniky, kde sa absolventi študijného programu Letecká a kozmické systémy môžu uplatniť. Okrem bol študijný program pozitívne hodnotený ministerstvom obrany Slovenskej republiky a úspešní absolventi sa môžu stať vedúcimi špecialistami pre oblasť avioniky ako aj prevádzky a konštrukcie lietadiel vo vzdušných silách ozbrojených síl SR. Hodnotenia ŠP sú uvedené v priložených súboroch.

Štruktúra a obsah študijného programu

Odporúčaný študijný plán a informačné listy predmetov v portáli MAIS

Aktuálny harmonogram akademického roka a rozvrh

Harmonogram akademického roka
Rozvrh: Portál MAIS

Personálne zabezpečenie

Osoba zodpovedná za študijný program: prof. Ing. Rudolf Andoga, PhD.
Osoby vyučujúce profilové predmety: Študijný poradca: doc. Ing. Marek Češkovič, PhD., ING.PAED.IGIP
Zástupca študentov: Ing. Dávid Hriadel
Študijné oddelenie

Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie

Zoznam a charakteristika učební
Letecká fakulta disponuje 6 posluchárňami s kapacitou 1 x 150 miest a 5 x cca 120 miest. Okrem toho je pre vzdelávací proces na Leteckej fakulte TUKE k dispozícii 30 učební a 23 laboratórií. K študijnému programu Letecká a kozmická technika má k dispozícii a disponuje jednou veľkokapacitnou učebňou so 120 miestami pre študentov, 7 učebňami s kapacitou od 20 do 40 študentov. Štandardne sú všetky všeobecné učebne vybavené učiteľskými počítačmi s projekciou (využívané pre vzdelávanie študentov). Učebne pre výučbu sú zariadené dvoj a troj rozmernými učebnými pomôckami. Učebne pre praktickú výučbu umožňujú študentom získavať praktické zručnosti a návyky v oblasti avionických systémov, údržby a opravy lietadlových systémov. K vykonávaniu laboratórnych cvičení sú poslucháčom k dispozícii viaceré laboratória, ktorých zoznam je na nasledujúcom odkaze: https://lf.tuke.sk/wps/portal/lf/veda-a-vyskum/vedecko-vyskumne-pracoviska
Informačné zabezpečenie
Informačné zabezpečenie programu predstavuje súbor informačných systémov, ktoré sú dostupné pre študentov na nasledujúcich odkazoch: Modulárny akademický informačný systém pre evidenciu výsledkov a priebehu štúdia: http://mais.tuke.sk Knižničný systém vrátane elektronickej knižnice so študijnou literatúrou: hhtp://lib.tuke.sk Systém pre elektronické vzdelávanie a kurzy jednotlivých predmetov v študijnom programe: http://moodle.tuke.sk
E-learning
Systém pre elektronické vzdelávanie a kurzy jednotlivých predmetov v študijnom programe: http://moodle.tuke.sk
Partneri vysokej školy
https://lf.tuke.sk/wps/portal/lf/fakulta/partneri-fakulty

Prijímacie konanie

Požadované schopnosti a predpoklady pre štúdium
Postupy prijímania na štúdium
Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie