Študijný program letecké a kozmické inžinierstvo

Základné údaje

Študijný program v registri ŠP: letecké a kozmické inžinierstvo
Zabezpečuje: Letecká fakulta
Študijný odbor: doprava
Stupeň: 2
Forma štúdia: denná
Titul: Ing.
Dĺžka štúdia v rokoch: 2
Profesijne orientovaný: nie
Spoločný študijný program: nie
Jazyky poskytovania: anglický jazyk, slovenský jazyk

Profil absolventa

Charakteristika
Študijný program je profilovo zameraný na študenta - absolventa, tak aby získal dôkladné vedomosti o moderných technických prostriedkoch leteckého a kozmického inžinierstva, ovládal princípy ich činnosti, podmienky ich prevádzky a údržby za účelom bezpečného používania leteckej a kozmickej techniky v prevádzkovej praxi. Absolvent má vedomosti z leteckých a kozmických motorových, drakových a avionických systémov nad rámec štandardov a noriem vzdelávania Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA). Študijný program umožňuje voľbu profilácie absolventa buď do oblasti avionických systémov alebo prevádzky a konštrukcie lietadiel v súlade s požiadavkami praxe a medzinárodnými normami a postupmi vo vzdelávaní leteckých špecialistov. Študijný program je tiež zameraný na osvojenie si kompetencií študentov, tak aby sa mohli podieľať na skúmaní príčin nehôd a katastrof a navrhovať opatrenia zabráneniu podobných nehôd. Program je orientovaný na moderné technológie a digitálne zručnosti, tak aby absolventi študijného programu boli spôsobilí ich kvalifikovane využívať na lokálnej i nadnárodnej úrovni a mohli sa podieľať na ich tvorbe pre potreby konkrétneho leteckého alebo kozmického prevádzkovateľa, výrobno-technického alebo opravárenského pracoviska v oblasti dopravy. Študijný program rozvíja aj primerané manažérske schopnosti študentov s orientáciou na riadenie v oblasti technického zabezpečenia leteckých a kozmických služieb, výroby pomôcok a kvality využívania informačných technológií. Program dbá na to, aby rozvíjal kreativitu a umožňoval študentom osvojiť si tento prístup k riešeniu problémov interdisciplinárneho charakteru na báze systémových inžinierskych postupov. Predmety sú orientované na rozvoj schopností samostatne analyzovať i navrhovať teoretické i praktické postupy údržby pri aplikácii technických i počítačovo podporovaných prostriedkov pre stanovené úlohy na leteckej technike, leteckých zariadeniach, vo výrobných procesoch a v iných leteckých a kozmických zariadeniach. Na základe získaných vedomostí prierezového interdisciplinárneho charakteru môžu absolventi samostatne pracovať v oblasti vývoja a realizácie nových hardvérových i softvérových produktov pre aplikácie v leteckej či kozmickej praxi, ako i pri vytváraní nových informačných systémov v oblasti dopravy a ďalších odvetviach technickej praxe.
Ciele vzdelávania
Absolvent štúdia inžinierskeho študijného programu Letecké a kozmické inžinierstvo v odbore doprava získa dôkladné vedomosti o moderných technických prostriedkoch leteckého a kozmického inžinierstva, ovláda princípy ich činnosti, podmienky ich prevádzky a údržby za účelom bezpečného používania leteckej a kozmickej techniky v prevádzkovej praxi. Má vedomosti z leteckých a kozmických motorových, drakových a avionických systémov v kontexte pochopenia cieľa aplikácie lietajúcich prostriedkov. Taktiež je schopný posúdiť funkčnosť technických i počítačovo podporovaných zariadení v leteckej prevádzkovej praxi alebo iných výrobných prevádzkach, opravárenských zariadeniach a odborných laboratóriách a súčasne je schopný kvalifikovane komunikovať s odborným letovým personálom. Je schopný sa podieľať na skúmaní príčin nehôd a katastrof a navrhovať opatrenia zabráneniu podobných nehôd. Na základe získaných vedomostí o informačných systémoch je spôsobilý ich kvalifikovane využívať na lokálnej i nadnárodnej úrovni, resp. sa podieľať na ich tvorbe pre potreby konkrétneho leteckého alebo kozmického prevádzkovateľa, výrobno-technického alebo opravárenského pracoviska. Po absolvovaní inžinierskeho štúdia absolvent disponuje aj primeranými manažérskymi schopnosťami orientovanými na riadenie v oblasti technického zabezpečenia leteckých a kozmických služieb, výroby pomôcok a kvality využívania informačných technológií. Taktiež má schopnosť vykonávať koncepčnú a koordinačnú činnosť i v medzinárodnej odbornej konfrontácii. Absolvent tvorivo pristupuje k riešeniu problémov interdisciplinárneho charakteru na báze systémových inžinierskych postupov, čo poukazuje na prenositeľnosť získaných poznatkov a zručností. Dokáže samostatne analyzovať i navrhovať teoretické i praktické postupy údržby pri aplikácii technických i počítačovo podporovaných prostriedkov pre stanovené úlohy na leteckej technike, leteckých zariadeniach, vo výrobných procesoch a v iných leteckých a kozmických zariadeniach. Na základe získaných vedomostí prierezového interdisciplinárneho charakteru môžu samostatne pracovať v oblasti vývoja a realizácie nových hardvérových i softvérových produktov pre aplikácie v leteckej či kozmickej praxi, ako i pri vytváraní nových informačných systémov v tejto oblasti a v príbuzných technologických sférach (automotive, elektrotechnický priemysel, priemyselná automatizácia a senzorika). Odporúčaný študijný program je zostavený tak, aby jeho absolvovaním študent splnil podmienky na úspešné ukončenie štúdia v rámci štandardnej dĺžky štúdia študijného programu Letecké a kozmické inžinierstvo. Štruktúra študijného programu súčasne napĺňa požiadavky získania teoretických vedomostí a praktických zručností v odbore Letecké a kozmické inžinierstvo, ale aj z tvorivého uplatnenia pri napĺňaní požiadaviek stanovených medzinárodnými leteckými predpismi, čo je veľmi významným bonusom tohto programu.
Výstupy vzdelávania
Absolvent počas štúdia: • získa vedomosti a pochopí základné pojmy, zákonitosti a súvislosti z predmetov teoretického matematického základu ako aj princípov simulácie a výpočtového modelovania (predmety: numerické metódy v letectve, modelovanie a simulácie leteckých a kozmických systémov, Výpočtové modelovanie a CFD technológie), • získa špecifické poznatky a je schopný navrhovať systémy v oblasti pokročilých systémov merania ako aj pokročilých leteckých technológií a ich riadiacich systémov (predmety: Stavebná mechanika leteckých konštrukcií , Životný cyklus a diagnostika leteckej a kozmickej techniky, Princípy a metódy meracích systémov) • podľa zamerania svojej trajektórie v študijnom programe získa vedomosti a kompetencie pre návrh a prevádzku avionických systémov lietadiel s dôrazom na využitie digitálnych technológií (predmety: Globálne satelitné navigačné systémy, Informačné systémy lietadiel, Manažment elektrických systémov lietadiel, Mikrovlnná a anténna technika lietadiel, Integrované avionické systémy , Digitálne letecké a kozmické komunikačné systémy, Kybernetické systémy lietadiel) • podľa zamerania svojej trajektórie v študijnom programe získa vedomosti a kompetencie v oblasti prevádzky a konštrukcie lietadiel so zameraním sa na dizajn a počítačom podporované systémy (predmety: Aerodynamika, Dizajn lietadiel, Technológie leteckých a raketových motorov, Dizajn leteckých a raketových motorov, Drakové systémy lietadiel a kozmických prostriedkov , Progresívne technológie v konštrukcii a prevádzke lietadiel, Organizácia a riadenie údržby) Absolvent získa počas štúdia nasledujúce praktické schopnosti: • analyzovať a detailne porozumieť princípom činností technológiám a zákonitostiam návrhu systémov leteckej a kozmickej techniky, • kvalifikovane komunikovať s leteckým prostredím, pracovať v interdisciplinárnych tímoch s letovým personálom na vedúcich pozíciách, • samostatne navrhovať a realizovať hardvérové i softvérové riešenia pri analýze a spracovaní letových údajov, • mať dostatočné konštruktérske a technické zručnosti v práci s vybranou leteckou a kozmickou technikou, • byť odborným a vedúcim pracovníkom menších tímov leteckých služieb a technického zabezpečenia leteckých a kozmických prostriedkov, Absolvent štúdia dokáže: • pracovať ako člen interdisciplinárneho kolektívu v prostredí leteckého a kozmického inžinierstva aj na vedúcich pozíciach, • samostatne riešiť technické úlohy v aplikácii na palubné lietadlové a kozmické systémy a ich pohonné systémy, • správať sa profesionálne vo všetkých oblastiach svojej činnosti s dôrazom na etické normy v oblasti okruhu svojich pracovných kontaktov v rámci výrobných a údržbových zariadení, • pracovať ako vedúci technik (mechanik, avionik) na leteckej technike, • komunikovať podrobné informácie, pokročilé koncepty, problémy a kreatívne prístupy k ich riešeniu v oblasti leteckej a kozmickej techniky odbornému aj laickému publiku.
Povolania
Povolania na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený.

Uplatniteľnosť

Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov

Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi
Pozitívne hodnotenia študijného programu máme od popredných výrobcov a prevádzkovateľov leteckej techniky. Konkrétne sa jedná o spoločnosť: Honeywell Aerospace, ktorá je výrobcom leteckých motorov, systémov lietadiel, avionických komplexov, vesmírnych systémov, vojenských systémov a ďalších. Ďalej je program pozitívne hodnotený popredným výrobcom leteckej techniky Aero Vodochody ako aj popredným národným výrobcom a vývojárom leteckej techniky z oblasti malých lietadiel Tomark Aero. Pozitívne hodnotenie ŠP máme aj od firmy vykonávajúcej servis a údržbu leteckej techniky Röder Component Service Center s.r.o., čo pokrýva spektrum profilov študijného programu. Pozitívnu odozvu máme aj od Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu SR, ktorý združuje spektrum technologických firiem podieľajúcich sa na výrobe a vývoji vojenskej techniky, kde sa absolventi študijného programu Letecká a kozmické inžinierstvo môžu uplatniť. Okrem bol študijný program pozitívne hodnotený ministerstvom obrany Slovenskej republiky, keďže študenti tohto ŠP môžu byť zároveň kadetmi OS SR a úspešní absolventi sa stávajú špecialistami pre oblasť avioniky ako aj prevádzky a konštrukcie lietadiel vo vzdušných silách ozbrojených síl SR. Hodnotenia ŠP sú uvedené v priložených súboroch.

Štruktúra a obsah študijného programu

Odporúčaný študijný plán a informačné listy predmetov v portáli MAIS

Aktuálny harmonogram akademického roka a rozvrh

Harmonogram akademického roka
Rozvrh: Portál MAIS

Personálne zabezpečenie

Osoba zodpovedná za študijný program: prof. Ing. Rudolf Andoga, PhD.
Osoby vyučujúce profilové predmety: Študijný poradca: doc. Ing. Marek Češkovič, PhD., ING.PAED.IGIP
Zástupca študentov: Bc. Matej Hadvab
Študijné oddelenie

Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie

Zoznam a charakteristika učební
Letecká fakulta disponuje 6 posluchárňami s kapacitou 1 x 150 miest a 5 x cca 120 miest. Okrem toho je pre vzdelávací proces na Leteckej fakulte TUKE k dispozícii 30 učební a 23 laboratórií. K študijnému programu Letecká a kozmická technika má k dispozícii a disponuje jednou veľkokapacitnou učebňou so 120 miestami pre študentov, 7 učebňami s kapacitou od 20 do 40 študentov. Štandardne sú všetky všeobecné učebne vybavené učiteľskými počítačmi s projekciou (využívané pre vzdelávanie študentov). Učebne pre výučbu sú zariadené dvoj a troj rozmernými učebnými pomôckami. Učebne pre praktickú výučbu umožňujú študentom získavať praktické zručnosti a návyky v oblasti avionických systémov, údržby a opravy lietadlových systémov. K vykonávaniu laboratórnych cvičení sú poslucháčom k dispozícii viaceré laboratória, ktorých zoznam je na nasledujúcom odkaze: https://lf.tuke.sk/wps/portal/lf/veda-a-vyskum/vedecko-vyskumne-pracoviska
Informačné zabezpečenie
Informačné zabezpečnie programu predsavuje súbor informačných systémov, ktoré sú dostupné pre študentov na nasledujúcich linkoch: Moduárny akademický informačný systém pre evidenciu výsledkov a priebehu štúdia: http://mais.tuke.sk Knižničný systém vrátane elektronickej knižnice so študijnou literatúrou: hhtp://lib.tuke.sk Systém pre elektronické vzdelávanie a kurzy jednotlivých predmetov v študijnom programe: http://moodle.tuke.sk
E-learning
Systém pre elektronické vzdelávanie a kurzy jednotlivých predmetov v študijnom programe: http://moodle.tuke.sk
Partneri vysokej školy
https://lf.tuke.sk/wps/portal/lf/fakulta/partneri-fakulty

Prijímacie konanie

Požadované schopnosti a predpoklady pre štúdium
Postupy prijímania na štúdium
Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie