Študijný program aplikovaná elektrotechnika
Základné údaje
Študijný program v registri ŠP: aplikovaná elektrotechnikaZabezpečuje: Fakulta elektrotechniky a informatiky
Študijný odbor: elektrotechnika
Stupeň: 1
Forma štúdia: denná
Titul: Bc.
Dĺžka štúdia v rokoch: 3
Profesijne orientovaný: nie
Spoločný študijný program: nie
Jazyky poskytovania: slovenský jazyk
Profil absolventa
CharakteristikaAbsolvent študijného programu Aplikovaná elektrotechnika má vedomosti o elektrických pohonoch, strojoch, prístrojoch, výkonových polovodičových systémoch, pneumatických a hydraulických systémoch vrátane ich modelovania a riadenia. Dokáže aplikovať riadiace algoritmy pre elektrotechnické systémy, vykonávať ich technickú obsluhu a testovať produkty výroby pomocou diagnostických nástrojov. Uplatní sa pri konštruovaní, nasadzovaní, prevádzke, údržbe a riadení elektrotechnických systémov.
Ciele vzdelávania
Absolvent bakalárskeho študijného programu Aplikovaná elektrotechnika, získa poznatky z oblasti meracej techniky, teórie elektromagnetického poľa, vedomosti o činnosti základných elektronických súčiastok a ich aplikácií vo vybraných elektronických obvodoch a systémoch, získa vedomosti a zručnosti z oblasti hlavných tém odboru Elektrotechnika, medzi ktoré patria predovšetkým výkonové polovodičové systémy, elektrické stroje, prístroje a pohony, pneumatické, hydraulické a elektromechanické systémy vrátane ich modelovania a riadenia, z oblasti tvorby technickej dokumentácie a projektovania elektrotechnických zariadení, z oblasti návrhu elektronických riadiacich a dynamických systémov automobilov, z aplikácií teoretického základu elektrotechnického a materiálového inžinierstva a moderných informačných a komunikačných technológií na riešenie konkrétnych praktických úloh, z oblasti identifikácie a hodnotenia etických, sociálnych a ďalších súvislosti riešených problémov svojej profesie. Absolventi tohto študijného programu budú schopní samostatne identifikovať, popísať, navrhovať a realizovať jednoduché hardvérové a softvérové riešenia pri konštruovaní, nasadzovaní, prevádzke a údržbe rôznych typov elektrotechnických systémov pod vedením špecialistov s využitím najnovších analytických metód modelovania a riadenia dynamických systémov a za podpory najnovších informačných a komunikačných technológií. Absolventi budú schopní samostatne získavať nové poznatky, aktívne rozširovať svoje vedomosti a získavať nové informácie s cieľom ich využitia pre riešenie vzniknutých problémov napríklad pri zabezpečovaní prevádzky moderných elektrotechnických sústav, hlavne kontinuálnych výrobných systémov v rôznych odvetviach hospodárstva, v podnikoch zaoberajúcich sa stavbou strojov, prístrojov a zariadení patriacich do triedy elektrotechnických sústav a výrobou ich súčastí a tiež v skúšobníctve, servise a vývoji takýchto sústav a komplexov.
Výstupy vzdelávania
Absolvent študijného programu Aplikovaná elektrotechnika má teoretické vedomosti z matematiky, fyziky a elektrotechniky, všeobecné vedomosti na úrovni syntézy zo základov elektroniky, základov teórie riadenia, základov elektrotechnického a materiálového inžinierstva, základov algoritmizácie a programovania, základov projektovania elektrotechnických zariadení a systémov, základov automatického riadenia výrobných systémov a tvorby vizualizačných aplikácií, základov robotiky, vedomosti o vlastnostiach a stavbe elektrických pohonov, elektrických strojov a prístrojov, výkonových polovodičových systémov, pneumatických a hydraulických systémov, všeobecné vedomosti o metódach viazaných na opis, modelovanie, simuláciu a riadenie dynamických systémov, ale aj diagnostiku a konštrukciu automobilov, všeobecné znalosti zo spoločenských a humanitných disciplín zamerané na identifikáciu a hodnotenie etických, sociálnych a ďalších súvislosti riešených problémov svojej profesie. Má zručnosti a dokáže vykonávať prípravné, riadiace a kontrolné činnosti v oblasti výroby, montáže, prevádzky a projektovania elektrotechnických zariadení a zabezpečenia ich servisnej činnosti. Má dostatočné vedomosti pre analýzu problémov a ich následnú špecifikáciu. Pri riešení konkrétnych zadaní využíva syntézu poznatkov a vedomostí predovšetkým z oblasti profilových predmetov odboru elektrotechnika, metód modelovania a riadenia dynamických systémov s podporou najnovších informačných a komunikačných technológií. Je schopný používať princípy a metódy pre zabezpečovanie prevádzky, údržby a opravy elektrických strojov, prístrojov, pohonov, moderných elektrotechnických systémov a tiež kontinuálnych výrobných systémov v elektrotechnickom, ale aj hutníckom, chemickom a papierenskom priemysle. Samostatne dokáže implementovať jednoduché automatizované riadiace elektrotechnické systémy, vykonávať zabezpečovanie technickej obsluhy elektrotechnických zariadení, monitorovať a testovať produkty výroby pomocou diagnostických nástrojov alebo programov a vykonávať testy elektronických systémov. Je pripravený efektívne pracovať s informáciami, využívať systémový prístup pri riešení konkrétnych úloh, prezentovať svoje návrhy a obhajovaním argumentov presadzovať a zdôvodňovať ich riešenia a tiež efektívne spolupracovať s manažérmi a špecialistami iných profesií.
Povolania
Povolania na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený.
- Odborný pracovník pre reguláciu a štátny dohľad elektro... 6
- Špecialista elektrokonštruktér 6
- Aplikačný programátor 6
- Systémový programátor 6
- Technik automatizovaných riadiacich systémov energetick... 6
Uplatniteľnosť
Hodnotenie uplatniteľnosti absolventovAbsolventi bakalárskeho štúdia si uvedomujú potrebu svojho ďalšieho vzdelávania pre ich plnohodnotné uplatnenie v technickej praxi na pozíciách vyžadujúcich vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Každoročne až 99% absolventov bakalárskeho štúdia vyjadrí záujem ďalej pokračovať v inžinierskom stupni štúdia, pričom 95% až 100 % je ich prijatých na toto štúdium. Z uvedeného vyplýva, že len 1% až 5% absolventov bakalárskeho štúdia nastúpi do praxe. Bakalársky študijný program Aplikovaná elektrotechnika nadväzuje na bakalársly študijný program Automatizované elektrotechnické systémy. Nasledujúce informácie o zamestnateľnosti sú z portálu www.uplatnenie.sk Rok: 2019 Zdroj: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=709000000&faculty=709040000&field=2675R41&year=2019 Počet absolventov: 23 Zamestnaní: 4 % Nezamestnaní: 0 % Pokračujúci v štúdiu: 96 % Miera nezamestnanosti: 0%
Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi
Na základe predložených dokumentov a poznatkov získaných počas diskusie v rámci rokovania Rady ŠP Aplikovaná elektrotechnika zástupcovia externých strán z praxe vítajú a podporujú existenciu a rozvoj študijného programu Aplikovaná elektrotechnika, ktorý sa vyznačuje aj určitým stupňom interdisciplinarity v rámci odboru elektrotechnika. V praxi zamestnávatelia uprednostňujú predovšetkým absolventov inžinierskeho stupňa vzdelania, vzhľadom na ich širší a interdisciplinárny vedomostný základ. Absolventi prvého stupňa vzdelania si uvedomujú potrebu ďalšieho vzdelávania, preto 95% až 100% z nich pokračuje v štúdiu ďalej. Zamestnávatelia oceňujú predovšetkým širší vedomostný záber našich absolventov, ktorí okrem samotnej elektrotechniky majú vedomosti aj z iných študijných odborov, ako sú kybernetika (automatizácia, mechatronika, robotika, vnorené systémy), informatika (umelá inteligencia, aplikovaná informatika) a strojárstvo (časti a mechanizmy strojov, výrobná technika, dopravné stroje). Uvedená kombinácia vedomostí s hlavným dôrazom na elektrotechniku je v oblasti priemyselnej automatizácie, kde sa naši absolventi najviac uplatňujú, zamestnávateľmi veľmi žiadaná. Z pohľadu zamestnávateľov bol, je a aj bude záujem o uplatnenie absolventov uvedeného študijného programu v praxi. Ukazuje sa už v súčasnosti vážny nedostatok kvalifikovaných odborníkov v tejto oblasti, čo začína spôsobovať problémy s obsadením voľných pracovných pozícií predovšetkým vo východoslovenskom regióne. Zamestnávatelia vidia preto vysokú potrebu uvedeného študijného programu pre prax a garantujú zamestnanie pre všetkých úspešných absolventov, ak budú mať záujem pracovať v danej oblasti.
Štruktúra a obsah študijného programu
Odporúčaný študijný plán a informačné listy predmetov v portáli MAISAktuálny harmonogram akademického roka a rozvrh
Harmonogram akademického rokaRozvrh: Portál MAIS
Personálne zabezpečenie
Osoba zodpovedná za študijný program: prof. Ing. Daniela Perduková, PhD.Osoby vyučujúce profilové predmety:
- prof. Ing. Daniela Perduková, PhD.
- doc. Ing. František Ďurovský, PhD.
- doc. Ing. Karol Kyslan, PhD.
- doc. Ing. Želmíra Ferková, CSc.
- doc. Ing. Marek Pástor, PhD.
Zástupca študentov: Martin Polyácsko
Študijné oddelenie
Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie
Zoznam a charakteristika učebníNa výučbu jednotlivých predmetov sa budú využívať všetky existujúce, ale aj nové laboratóriá na FEI TUKE. Tieto laboratória sú vybavené špičkovými technológiami na návrh, simuláciu, vývoj, prototypovú realizáciu, charakterizáciu a testovanie vyspelých elektronických, senzorických, robotických, mechatronických modulov a systémov, informačných a komunikačných systémov, ale aj systémov z oblasti elektroenergetiky, mechaniky, ako aj materiálového výskumu. FEI TUKE je jednou z najúspešnejších slovenských inštitúcií v získavaní financovania výskumných projektov cez domáce aj zahraničné grantové schémy, v rámci ktorých bolo vybudovaných a zariadených niekoľko špičkových laboratórií a pracovísk. Fakulta navyše disponuje dostačujúcou výpočtovou technikou a softvérovým vybavením potrebným na modelovanie, návrh, simuláciu a experimentálne overenie rôznorodých elektronických a elektrotechnických systémov. Prednášky prebiehajú v posluchárňach vybavených tabuľou a multimediálnym vybavením, ktoré vo viacerých prípadoch umožňuje aj online prenos vzdelávacej aktivity v prípade dištančnej formy štúdia. Počítačové centrum FEI TUKE zabezpečuje prevádzku počítačových učební. Odborné laboratóriá, ktoré sú vybavené rôznymi prístrojmi a zariadeniami zabezpečujú najmä experimentálne cvičenia. Opis a vybavenie odborných a experimentálnych laboratórií s priradením k výstupom vzdelávania a predmetom je zverejnený na webovej stránke Katedry elektrotechniky a mechatroniky FEI TUKE: http://kem.fei.tuke.sk/sk/laboratoria-katedry/
Informačné zabezpečenie
Knižničné služby sú sústredené v Univerzitnej knižnici (UK)Technickej univerzity v Košiciach, ktoré zahrňujú všetky činnosti od vyhľadávania v knižničnom fonde cez vyhľadávanie informácií v on-line katalógu a dostupných databázach (WoS, Scopus, Springer Link a pod.), až po sprístupnenie konkrétnych dokumentov v tlačovej alebo elektronickej forme vo fonde UK TUKE (celkový počet dokumentov je 186966, z toho 64228 kníh, 40046 učebníc, 7779 zborníkov, 6341 zviazaných periodík, 7718 elektronických dokumentov, 31846 záverečných a kvalifikačných prác). UK tiež poskytuje: výpožičné služby; konzultačné služby; referenčné služby; digitálne služby; službu MVS a MKVS; vzdelávania a školenia k písaniu záverečných prác. Prístup k informačným technológiám je zabezpečený prostredníctvom Ústavu výpočtovej techniky TUKE: https://uvt.tuke.sk/wps/portal/uv/software.
E-learning
Prístup k študijným materiálom a informáciám k štúdiu prostredníctvom katedrovej stránky: http://kem.fei.tuke.sk/sk/predmety/ Prístup k študijným materiálom a testom cez e-learningový portál Moodle: https://moodle.tuke.sk/moodle/course/index.php?categoryid=130 Virtuálne laboratórium mechatronických systémov, ktoré poskytuje prístup k vybraným virtuálnym modelom mechatronických systémov, vrátane študijných materiálov týkajúcich sa predmetov súvisiacich s ich návrhom a riadením. http://andromeda.fei.tuke.sk/
Partneri vysokej školy
Pri zabezpečovaní vzdelávacích činností v študijnom programe Aplikovaná elektrotechnika v bakalárskom stupni štúdia participujú nasledovní partneri: • US.Steel Košice: exkurzie pre študentov, stáže pre vybraných študentov, spolupráca na riešení záverečných prác; • BSH Michalovce: exkurzie pre študentov, pozvané prednášky, spolupráca na riešení záverečných prác; • Spinea Technologies, Prešov: spoločné laboratórium, spolupráca na riešení záverečných prác; • EnergoControl Košice: spolupráca na riešení spoločných projektov výskumu a úloh pre prax; - ComAp Košice - odborné prednášky, spolupráca na riešení záverečných prác, projektov výskumu, podpora budovania laboratória; - Mitsubishi Electronics - odborné prednášky, spolupráca na riešení záverečných prác;
Prijímacie konanie
Požadované schopnosti a predpoklady pre štúdiumPostupy prijímania na štúdium
Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie