Študijný program aplikovaná elektrotechnika

Základné údaje

Študijný program v registri ŠP: aplikovaná elektrotechnika
Zabezpečuje: Fakulta elektrotechniky a informatiky
Študijný odbor: elektrotechnika
Stupeň: 1
Forma štúdia: denná
Titul: Bc.
Dĺžka štúdia v rokoch: 3
Profesijne orientovaný: nie
Spoločný študijný program: nie
Jazyky poskytovania: slovenský jazyk

Profil absolventa

Charakteristika
Absolvent študijného programu Aplikovaná elektrotechnika má vedomosti o elektrických pohonoch, strojoch, prístrojoch, výkonových polovodičových systémoch, pneumatických a hydraulických systémoch vrátane ich modelovania a riadenia. Dokáže aplikovať riadiace algoritmy pre elektrotechnické systémy, vykonávať ich technickú obsluhu a testovať produkty výroby pomocou diagnostických nástrojov. Uplatní sa pri konštruovaní, nasadzovaní, prevádzke, údržbe a riadení elektrotechnických systémov.
Ciele vzdelávania
Absolvent bakalárskeho študijného programu Aplikovaná elektrotechnika, získa poznatky z oblasti meracej techniky, teórie elektromagnetického poľa, vedomosti o činnosti základných elektronických súčiastok a ich aplikácií vo vybraných elektronických obvodoch a systémoch, získa vedomosti a zručnosti z oblasti hlavných tém odboru Elektrotechnika, medzi ktoré patria predovšetkým výkonové polovodičové systémy, elektrické stroje, prístroje a pohony, pneumatické, hydraulické a elektromechanické systémy vrátane ich modelovania a riadenia, z oblasti tvorby technickej dokumentácie a projektovania elektrotechnických zariadení, z oblasti návrhu elektronických riadiacich a dynamických systémov automobilov, z aplikácií teoretického základu elektrotechnického a materiálového inžinierstva a moderných informačných a komunikačných technológií na riešenie konkrétnych praktických úloh, z oblasti identifikácie a hodnotenia etických, sociálnych a ďalších súvislosti riešených problémov svojej profesie. Absolventi tohto študijného programu budú schopní samostatne identifikovať, popísať, navrhovať a realizovať jednoduché hardvérové a softvérové riešenia pri konštruovaní, nasadzovaní, prevádzke a údržbe rôznych typov elektrotechnických systémov pod vedením špecialistov s využitím najnovších analytických metód modelovania a riadenia dynamických systémov a za podpory najnovších informačných a komunikačných technológií. Absolventi budú schopní samostatne získavať nové poznatky, aktívne rozširovať svoje vedomosti a získavať nové informácie s cieľom ich využitia pre riešenie vzniknutých problémov napríklad pri zabezpečovaní prevádzky moderných elektrotechnických sústav, hlavne kontinuálnych výrobných systémov v rôznych odvetviach hospodárstva, v podnikoch zaoberajúcich sa stavbou strojov, prístrojov a zariadení patriacich do triedy elektrotechnických sústav a výrobou ich súčastí a tiež v skúšobníctve, servise a vývoji takýchto sústav a komplexov.
Výstupy vzdelávania
Absolvent študijného programu Aplikovaná elektrotechnika má teoretické vedomosti z matematiky, fyziky a elektrotechniky, všeobecné vedomosti na úrovni syntézy zo základov elektroniky, základov teórie riadenia, základov elektrotechnického a materiálového inžinierstva, základov algoritmizácie a programovania, základov projektovania elektrotechnických zariadení a systémov, základov automatického riadenia výrobných systémov a tvorby vizualizačných aplikácií, základov robotiky, vedomosti o vlastnostiach a stavbe elektrických pohonov, elektrických strojov a prístrojov, výkonových polovodičových systémov, pneumatických a hydraulických systémov, všeobecné vedomosti o metódach viazaných na opis, modelovanie, simuláciu a riadenie dynamických systémov, ale aj diagnostiku a konštrukciu automobilov, všeobecné znalosti zo spoločenských a humanitných disciplín zamerané na identifikáciu a hodnotenie etických, sociálnych a ďalších súvislosti riešených problémov svojej profesie. Má zručnosti a dokáže vykonávať prípravné, riadiace a kontrolné činnosti v oblasti výroby, montáže, prevádzky a projektovania elektrotechnických zariadení a zabezpečenia ich servisnej činnosti. Má dostatočné vedomosti pre analýzu problémov a ich následnú špecifikáciu. Pri riešení konkrétnych zadaní využíva syntézu poznatkov a vedomostí predovšetkým z oblasti profilových predmetov odboru elektrotechnika, metód modelovania a riadenia dynamických systémov s podporou najnovších informačných a komunikačných technológií. Je schopný používať princípy a metódy pre zabezpečovanie prevádzky, údržby a opravy elektrických strojov, prístrojov, pohonov, moderných elektrotechnických systémov a tiež kontinuálnych výrobných systémov v elektrotechnickom, ale aj hutníckom, chemickom a papierenskom priemysle. Samostatne dokáže implementovať jednoduché automatizované riadiace elektrotechnické systémy, vykonávať zabezpečovanie technickej obsluhy elektrotechnických zariadení, monitorovať a testovať produkty výroby pomocou diagnostických nástrojov alebo programov a vykonávať testy elektronických systémov. Je pripravený efektívne pracovať s informáciami, využívať systémový prístup pri riešení konkrétnych úloh, prezentovať svoje návrhy a obhajovaním argumentov presadzovať a zdôvodňovať ich riešenia a tiež efektívne spolupracovať s manažérmi a špecialistami iných profesií.
Povolania
Povolania na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený.

Uplatniteľnosť

Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov
Absolventi bakalárskeho štúdia si uvedomujú potrebu svojho ďalšieho vzdelávania pre ich plnohodnotné uplatnenie v technickej praxi na pozíciách vyžadujúcich vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Každoročne až 99% absolventov bakalárskeho štúdia vyjadrí záujem ďalej pokračovať v inžinierskom stupni štúdia, pričom 95% až 100 % je ich prijatých na toto štúdium. Z uvedeného vyplýva, že len 1% až 5% absolventov bakalárskeho štúdia nastúpi do praxe. Bakalársky študijný program Aplikovaná elektrotechnika nadväzuje na bakalársly študijný program Automatizované elektrotechnické systémy. Nasledujúce informácie o zamestnateľnosti sú z portálu www.uplatnenie.sk Rok: 2019 Zdroj: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=709000000&faculty=709040000&field=2675R41&year=2019 Počet absolventov: 23 Zamestnaní: 4 % Nezamestnaní: 0 % Pokračujúci v štúdiu: 96 % Miera nezamestnanosti: 0%
Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi
Na základe predložených dokumentov a poznatkov získaných počas diskusie v rámci rokovania Rady ŠP Aplikovaná elektrotechnika zástupcovia externých strán z praxe vítajú a podporujú existenciu a rozvoj študijného programu Aplikovaná elektrotechnika, ktorý sa vyznačuje aj určitým stupňom interdisciplinarity v rámci odboru elektrotechnika. V praxi zamestnávatelia uprednostňujú predovšetkým absolventov inžinierskeho stupňa vzdelania, vzhľadom na ich širší a interdisciplinárny vedomostný základ. Absolventi prvého stupňa vzdelania si uvedomujú potrebu ďalšieho vzdelávania, preto 95% až 100% z nich pokračuje v štúdiu ďalej. Zamestnávatelia oceňujú predovšetkým širší vedomostný záber našich absolventov, ktorí okrem samotnej elektrotechniky majú vedomosti aj z iných študijných odborov, ako sú kybernetika (automatizácia, mechatronika, robotika, vnorené systémy), informatika (umelá inteligencia, aplikovaná informatika) a strojárstvo (časti a mechanizmy strojov, výrobná technika, dopravné stroje). Uvedená kombinácia vedomostí s hlavným dôrazom na elektrotechniku je v oblasti priemyselnej automatizácie, kde sa naši absolventi najviac uplatňujú, zamestnávateľmi veľmi žiadaná. Z pohľadu zamestnávateľov bol, je a aj bude záujem o uplatnenie absolventov uvedeného študijného programu v praxi. Ukazuje sa už v súčasnosti vážny nedostatok kvalifikovaných odborníkov v tejto oblasti, čo začína spôsobovať problémy s obsadením voľných pracovných pozícií predovšetkým vo východoslovenskom regióne. Zamestnávatelia vidia preto vysokú potrebu uvedeného študijného programu pre prax a garantujú zamestnanie pre všetkých úspešných absolventov, ak budú mať záujem pracovať v danej oblasti.

Štruktúra a obsah študijného programu

Odporúčaný študijný plán a informačné listy predmetov v portáli MAIS

Aktuálny harmonogram akademického roka a rozvrh

Harmonogram akademického roka
Rozvrh: Portál MAIS

Personálne zabezpečenie

Osoba zodpovedná za študijný program: prof. Ing. Daniela Perduková, PhD.
Osoby vyučujúce profilové predmety: Študijný poradca: Ing. Peter Bober, PhD.
Zástupca študentov: Martin Polyácsko
Študijné oddelenie

Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie

Zoznam a charakteristika učební
Na výučbu jednotlivých predmetov sa budú využívať všetky existujúce, ale aj nové laboratóriá na FEI TUKE. Tieto laboratória sú vybavené špičkovými technológiami na návrh, simuláciu, vývoj, prototypovú realizáciu, charakterizáciu a testovanie vyspelých elektronických, senzorických, robotických, mechatronických modulov a systémov, informačných a komunikačných systémov, ale aj systémov z oblasti elektroenergetiky, mechaniky, ako aj materiálového výskumu. FEI TUKE je jednou z najúspešnejších slovenských inštitúcií v získavaní financovania výskumných projektov cez domáce aj zahraničné grantové schémy, v rámci ktorých bolo vybudovaných a zariadených niekoľko špičkových laboratórií a pracovísk. Fakulta navyše disponuje dostačujúcou výpočtovou technikou a softvérovým vybavením potrebným na modelovanie, návrh, simuláciu a experimentálne overenie rôznorodých elektronických a elektrotechnických systémov. Prednášky prebiehajú v posluchárňach vybavených tabuľou a multimediálnym vybavením, ktoré vo viacerých prípadoch umožňuje aj online prenos vzdelávacej aktivity v prípade dištančnej formy štúdia. Počítačové centrum FEI TUKE zabezpečuje prevádzku počítačových učební. Odborné laboratóriá, ktoré sú vybavené rôznymi prístrojmi a zariadeniami zabezpečujú najmä experimentálne cvičenia. Opis a vybavenie odborných a experimentálnych laboratórií s priradením k výstupom vzdelávania a predmetom je zverejnený na webovej stránke Katedry elektrotechniky a mechatroniky FEI TUKE: http://kem.fei.tuke.sk/sk/laboratoria-katedry/
Informačné zabezpečenie
Knižničné služby sú sústredené v Univerzitnej knižnici (UK)Technickej univerzity v Košiciach, ktoré zahrňujú všetky činnosti od vyhľadávania v knižničnom fonde cez vyhľadávanie informácií v on-line katalógu a dostupných databázach (WoS, Scopus, Springer Link a pod.), až po sprístupnenie konkrétnych dokumentov v tlačovej alebo elektronickej forme vo fonde UK TUKE (celkový počet dokumentov je 186966, z toho 64228 kníh, 40046 učebníc, 7779 zborníkov, 6341 zviazaných periodík, 7718 elektronických dokumentov, 31846 záverečných a kvalifikačných prác). UK tiež poskytuje: výpožičné služby; konzultačné služby; referenčné služby; digitálne služby; službu MVS a MKVS; vzdelávania a školenia k písaniu záverečných prác. Prístup k informačným technológiám je zabezpečený prostredníctvom Ústavu výpočtovej techniky TUKE: https://uvt.tuke.sk/wps/portal/uv/software.
E-learning
Prístup k študijným materiálom a informáciám k štúdiu prostredníctvom katedrovej stránky: http://kem.fei.tuke.sk/sk/predmety/ Prístup k študijným materiálom a testom cez e-learningový portál Moodle: https://moodle.tuke.sk/moodle/course/index.php?categoryid=130 Virtuálne laboratórium mechatronických systémov, ktoré poskytuje prístup k vybraným virtuálnym modelom mechatronických systémov, vrátane študijných materiálov týkajúcich sa predmetov súvisiacich s ich návrhom a riadením. http://andromeda.fei.tuke.sk/
Partneri vysokej školy
Pri zabezpečovaní vzdelávacích činností v študijnom programe Aplikovaná elektrotechnika v bakalárskom stupni štúdia participujú nasledovní partneri: • US.Steel Košice: exkurzie pre študentov, stáže pre vybraných študentov, spolupráca na riešení záverečných prác; • BSH Michalovce: exkurzie pre študentov, pozvané prednášky, spolupráca na riešení záverečných prác; • Spinea Technologies, Prešov: spoločné laboratórium, spolupráca na riešení záverečných prác; • EnergoControl Košice: spolupráca na riešení spoločných projektov výskumu a úloh pre prax; - ComAp Košice - odborné prednášky, spolupráca na riešení záverečných prác, projektov výskumu, podpora budovania laboratória; - Mitsubishi Electronics - odborné prednášky, spolupráca na riešení záverečných prác;

Prijímacie konanie

Požadované schopnosti a predpoklady pre štúdium
Postupy prijímania na štúdium
Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie