Študijný program teória a navrhovanie inžinierskych stavieb

Základné údaje

Študijný program v registri ŠP: teória a navrhovanie inžinierskych stavieb
Zabezpečuje: Stavebná fakulta
Študijný odbor: stavebníctvo
Stupeň: 3
Forma štúdia: externá
Titul: PhD.
Dĺžka štúdia v rokoch: 5
Profesijne orientovaný: nie
Spoločný študijný program: nie
Jazyky poskytovania: anglický jazyk, slovenský jazyk

Profil absolventa

Charakteristika
Študijný program Teória a navrhovanie inžinierskych stavieb (ŠP NKDS), tretí stupeň štúdia, je zameraný na získanie nových vedeckých poznatkov vedúcich k porozumeniu odboru štúdia. Absolvent ŠP TNIS si osvojí vedecké metódy teórie a navrhovania inžinierskych konštrukcií a dopravných stavieb, ako aj nosných konštrukcií pozemných stavieb na základe získaného poznania súčasného stavu riešenia problematiky u nás i v zahraničí, s dôrazom na ich skutočné materiálové vlastnosti a pružnoplastické pôsobenie, environmentálne aspekty a ekonomickú efektívnosť. Absolvent študijného program prispieva k technickému rozvoju a spoločenskému pokroku či už vo vedeckom výskume, alebo v profesionálnej praxi.
Ciele vzdelávania
Absolvent tretieho stupňa vysokoškolského vzdelania v študijnom programe teória a navrhovanie inžinierskych stavieb (ŠP TNIS) získa nové vedecké poznatky vedúce k porozumeniu odboru štúdia. Osvojí si vedecké metódy teórie a navrhovania inžinierskych konštrukcií a dopravných stavieb, ako aj nosných konštrukcií pozemných stavieb na základe získaného poznania súčasného stavu riešenia problematiky u nás i v zahraničí, s dôrazom na ich skutočné materiálové vlastnosti a pružnoplastické pôsobenie, environmentálne aspekty a ekonomickú efektívnosť. Absolvent nadobudne schopnosť jasne formulovať vedecký problém, predmet a cieľ výskumu i vývoja v oblasti inžinierskych konštrukcií a dopravných stavieb i pozemných stavieb a riešiť naformulovaný problém s uvedomovaním si spoločenských, etických, právnych a ekonomických súvislostí vedeckej práce. Súčasťou jeho vedomostí sú aj experimentálne metódy výskumu, ovláda a vie pripraviť a uskutočniť vedecký experiment v laboratóriu aj in situ a pozná metódy vyhodnocovania získaných experimentálnych výsledkov. Absolvent je schopný jasne formulovať prínos výstupov z výskumu pre rozvoj vedného odboru, študijného odboru a pre stavebnú prax.
Výstupy vzdelávania
Teoretické vedomosti Absolvent študijného programu preukáže hlboké systematické porozumenie teoretických poznatkov z prírodovedných a špeciálnych technických disciplín zameraných na zvolenú vedeckú orientáciu. Osvojí si zručnosti a metódy vedeckého výskumu, vedecky báda s cieľom prispieť vlastným prínosom: - k rozvoju analýzy, navrhovania, posudzovania, diagnostiky a rekonštrukcií nosných konštrukcií stavieb rôzneho druhu a účelu, vrátane ich zakladania v skutočných geologických podmienkach, - k rozvoju dopravného plánovania, projektovania, výstavby a rekonštrukcií pozemných komunikácií a letísk, modernizácie železníc a dopravného inžinierstva, - k rozvoju navrhovania a rekonštrukcie geotechnických stavieb. Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti Absolvent študijného programu: - získa vedecké znalosti matematicko-fyzikálneho charakteru, - osvojí si metódy a zásady vedeckej práce, dokáže vedecky formulovať a nachádzať riešenia problémov, - uvedomuje si a zohľadňuje etické a spoločenské stránky vedeckej práce, technické a environmentálne aspekty nových materiálov a technológií, ako aj väzbu výskum – vývoj – výroba – použitie – recyklácia, - je schopný samostatne riešiť výskumné problémy, spolupracovať so zahraničím a využívať svetovú odbornú literatúru, - dokáže výsledky svojej vedeckej práce prezentovať ústnou aj písomnou formou a novými elektronickými prostriedkami, - prispieva k technickému rozvoju a spoločenskému pokroku či už vo vedeckom výskume, alebo v profesionálnej praxi.
Povolania
Povolania na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený.

Uplatniteľnosť

Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov
Rok: 2018 Zdroj: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=709000000&faculty=709060000&field=3631V14&year=2018 Rok: 2019 Zdroj: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=709000000&faculty=709060000&field=3644T09&year=2019 Z dôvodu nízkeho počtu absolventov nie sú k dispozícii údaje o uplatnení.
Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi
Vyplnené formuláre od troch zástupcov autorít z praxe. Ing. Miroslav Dilský, EUROVIA SK Ing. Ján Petržala, Reprex, s.r.o., preseda SKSI Ing. Ivan Valušiak, AlleCon s.r.o., predseda etickej komisie SKSI Všetky autority svojim súhlasnom potvrdili kvalitu študijného programu vo vzťahu k štruktúre a obsahu študijného plánu, k profilu absolventa, ich uplatneniu, k personálnemu, priestorovému a materiálno-technickému zabezpečeniu programu. Vyjadrenia sú dohľadateľné na formulároch vnútorného systému univerzity F-VP/TUKE/M1/02-07/22-01.

Štruktúra a obsah študijného programu

Odporúčaný študijný plán a informačné listy predmetov v portáli MAIS

Aktuálny harmonogram akademického roka a rozvrh

Harmonogram akademického roka
Rozvrh: Portál MAIS

Personálne zabezpečenie

Osoba zodpovedná za študijný program: prof. Ing. Eva Kormaníková, PhD.
Osoby vyučujúce profilové predmety: Študijný poradca: doc. Ing. Slávka Harabinová, PhD.
Zástupca študentov: Ing. Michala Weissová
Študijné oddelenie

Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie

Zoznam a charakteristika učební
Na zabezpečenie študijného programu TNIS sú dostupné dostatočné priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje, ktoré napomáhajú dosahovaniu stanovených cieľov a výstupov vzdelávania. Link na virtuálnu prehliadku - priestorové a technické vybavenie fakulta: https://svf.tuke.sk/wps/portal/svf/uchadzaci/prehliadka-fakulty Priestorové, materiálne, technické vybavenie v laboratóriu Centrum výskumu a inovácií v stavebníctve (CVIS): https://www.cvis.sk/ Zoznam posluchární, učební a laboratórií je dostupný na: https://at.tuke.sk (správa učební a prednáškových miestností).
Informačné zabezpečenie
Pre študijný program TNIS je prístup k študijnej literatúre a informačným databázam zabezpečený prostredníctvom Univerzitnej knižnice TUKE: http://www.lib.tuke.sk/. Ďalšie potrebné podklady k jednotlivým predmetom sú zabezpečované priamo vyučujúcimi daných predmetov prostredníctvom e-learningového portálu Moodle, ktorý je používaný aj na overovanie znalostí študentov a úrovne dosahovania plánovaných výstupov vzdelávania. Prístup k potrebným informačným technológiám je zabezpečený prostredníctvom Ústavu výpočtovej techniky TUKE (https://uvt.tuke.sk/wps/portal/uv/software ).
E-learning
Študijné materiály sú k dispozícii prostredníctvom softvérovej platformy podporujúcej vzdelávacie aktivity na e-learningového portálu Moodle, ktorý je používaný aj na overovanie znalostí študentov a úrovne dosahovania plánovaných výstupov vzdelávania. Prednášky, cvičenia alebo konzultácie so študentmi prebiehajú aj prostredníctvom komunikačnej platformy CISCO Webex. Prístup do týchto nástrojov je bezplatný pre zamestnancov aj študentov TUKE (https://uvt.tuke.sk/wps/portal/uv/sluzby/webex/prihlasenie-sa-do-webex, http://moodle.tuke.sk/).
Partneri vysokej školy
Spolupráca umožňuje účasť partnerom z praxe na zabezpečovaní kvality, realizácií, rozvoji ale aj hodnotení študijného programu. Dlhodobí partneri z praxe sú uvedení vo Výročnej správe o činnosti fakulty: https://svf.tuke.sk/wps/portal/svf/fakulta/vyrocne-spravy Partneri univerzitných prostredí umožňujú prístup a podporu študentom v účasti na domácich a zahraničných mobilitách a stážach, či už vo forme dlhodobých alebo krátkodobých mobilít/stáží. Ponuka a podpora týchto aktivít: https://erasmus.tuke.sk/, https://www.tuke.sk/wps/portal/tuke/university/news/tuke-sucastou-aliancie-ulysseus

Prijímacie konanie

Požadované schopnosti a predpoklady pre štúdium
Postupy prijímania na štúdium
Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie

Doplňujúce informácie

Dalšie informácie na webe pracoviska