Študijný program fyzikálne inžinierstvo progresívnych materiálov

Základné údaje

Študijný program v registri ŠP: fyzikálne inžinierstvo progresívnych materiálov
Zabezpečuje: Fakulta elektrotechniky a informatiky
Študijný odbor: elektrotechnika
Stupeň: 2
Forma štúdia: denná
Titul: Ing.
Dĺžka štúdia v rokoch: 2
Profesijne orientovaný: nie
Spoločný študijný program: nie
Jazyky poskytovania: slovenský jazyk

Profil absolventa

Charakteristika
Absolvent študijného programu Fyzikálne inžinierstvo progresívnych materiálov 2. stupeň má znalosti v oblasti fyzikálnych procesov a metód používaných na identifikáciu štruktúr, analyzuje fyzikálne a fyzikálno-chemické vlastnosti materiálov s orientáciou na progresívne materiály, je schopný aplikovať informačné technológie v materiálovom výskume. Má kvalifikované predpoklady pre samostatnú tvorivú inžiniersku a vedeckú činnosť.
Ciele vzdelávania
Absolvent študijného programu Fyzikálne inžinierstvo progresívnych materiálov (2. stupeň) má rozšírené poznatky o fyzikálnych procesoch prebiehajúcich v rôznych druhoch materiálov a vedomosti o metódach používaných na analýzu štruktúr a vyšetrovanie fyzikálnych a fyzikálno-chemických vlastností materiálov s orientáciou na progresívne materiály. Vie využiť systémový výskum, meranie a meraciu techniku v rôznych oblastiach. Absolvent je schopný prijímať nové poznatky v rýchlo sa rozvíjajúcej oblasti materiálových vied a technológií, chápať a formulovať problémy svojho odboru a tvorivým spôsobom prenášať nové fyzikálne poznatky do praxe. Má praktické skúsenosti s programovým vybavením a aplikáciou informačných technológií, dokáže modelovať a simulovať procesy. Je schopný pracovať s prístrojmi používanými v základnom aj aplikovanom výskume progresívnych materiálov. Má predpoklady pre samostatnú tvorivú inžiniersku a vedeckú činnosť. Absolvent vie kriticky, analyticky a synteticky myslieť. Je schopný navrhovať, realizovať a hodnotiť riešenie problémov súvisiacich s najnovšími trendmi z oblasti študijného odboru. Má zručnosti a skúsenosti v oblasti výskumu materiálov. Tvorivým spôsobom vie formulovať informácie o postupe a výsledkoch riešenia úloh a prezentovať výsledky vlastnej analýzy a štúdia pred odborným publikom. Absolvent má skúsenosti s projektovou prácou (individuálnou aj skupinovou). Absolvent je spôsobilý k rýchlej adaptácii na zmenu požiadaviek praxe a na kvalitnú prípravu pre možnosť pokračovania v doktorandskom stupni štúdia.
Výstupy vzdelávania
Absolvent študijného programu Fyzikálne inžinierstvo progresívnych materiálov 2. stupeň má všeobecné vedomosti z vybraných častí matematických, prírodovedných a technických disciplín, hlbšie vedomosti z oblasti fyzikálnych procesov prebiehajúcich v rôznych druhoch materiálov pri špecifických podmienkach, ovláda princípy meracích a diagnostických metodík potrebných pri analýze materiálových objektov. Vie aplikovať informačné technológie v oblasti procesov prebiehajúcich na atómovej a molekulovej úrovni. Je schopný detegovať a analyzovať procesy odohrávajúce sa v materiálnych objektoch, navrhovať a implementovať vlastné riešenia pri ich skúmaní a využívaní fyzikálnych technológií. Má dostatočné vedomosti pre analýzu problémov a ich následnú špecifikáciu, návrh a implementáciu riešení vrátane vypracovania príslušnej dokumentácie. Absolvent dokáže sledovať trendy rozvoja odboru, pracovať individuálne i tímovo na projektoch, tvorivo aplikuje získané vedomosti v praxi, riadi sa profesionálnymi a etickými normami vedného odboru a spoločensko-ekonomickej praxe. Absolvent študijného programu Fyzikálne inžinierstvo progresívnych materiálov 2. stupeň je schopný pokračovať vo vedeckej príprave na 3. stupni alebo vstúpiť do praktického profesionálneho života na rôznych stupňoch riadenia a výroby hlavne ako manažéri, projektanti, vývojári alebo výskumníci. Absolvent má schopnosti rýchlej adaptácie na zmenu požiadaviek praxe, je pripravený na získanie ďalších znalostí, zručností a schopností vo všetkých príbuzných študijných odboroch s možnosťou uplatnenia sa doma alebo v zahraničí.
Povolania
Povolania na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený.

Uplatniteľnosť

Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov
Rok: 2018 Zdroj: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=709000000&faculty=709040000&field=3940T03&year=2018 Z dôvodu nízkeho počtu absolventov nie sú k dispozícii údaje o uplatnení. Rok: 2019 Zdroj: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=709000000&faculty=709040000&field=3940T03&year=2019 Z dôvodu nízkeho počtu absolventov nie sú k dispozícii údaje o uplatnení.
Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi
Väčšina absolventov 2. stupňa Fyzikálneho inžinierstva progresívnych materiálov sa stala platnými členmi výskumných kolektívov na Ústave experimentálnej fyziky SAV a Katedry fyziky v rámci 3. stupňa štúdia v tomto študijnom programe. Zo strany SAV je o absolventov veľký záujem. Študentov zapájajú do svojich tímov už v rámci vypracovania nielen inžinierskych, ale ešte skôr, pri bakalárskych prácach. To isté je možné povedať o študentoch, ktorí ostávajú v rámci PhD. štúdia na Katedre fyziky, kde okrem výskumnej práce preukazujú schopnosti aj v pedagogickej oblasti pri vedení numerických a laboratórnych cvičení základného kurzu fyziky, ale aj laboratórnych cvičení v špecializovaných experimentálnych laboratóriách katedry. Menšia časť absolventov sa zamestnala v oblasti IT a v oblasti finančníctva s vynikajúcimi výsledkami. Tieto rôzne oblasti uplatnenia poukazujú na široký vzdelanostný záber absolventov, s výbornými vedomosťami, schopnými naďalej sa rozvíjať v oblasti, ktorá je pre nich a spoločnosť, v ktorej pracujú, potrebná.

Štruktúra a obsah študijného programu

Odporúčaný študijný plán a informačné listy predmetov v portáli MAIS

Aktuálny harmonogram akademického roka a rozvrh

Harmonogram akademického roka
Rozvrh: Portál MAIS

Personálne zabezpečenie

Osoba zodpovedná za študijný program: prof. RNDr. Jana Tóthová, PhD.
Osoby vyučujúce profilové predmety: Študijný poradca: prof. RNDr. Vladimír Lisý, DrSc.
Zástupca študentov: Bc. Martin Eliáš
Študijné oddelenie

Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie

Zoznam a charakteristika učební
Posluchárne (vybavenie: tabuľa na písanie a multimediálne vybavenie umožňujúce aj online prenos vzdelávacej aktivity ): A504 (kapacita 64 miest), A204 (72), B221 (80), B520 (80), F001 (30), PKEE (62), P25 (220), P27 (110), Aula VW (240), ZP1 (220), PC6 (55), PC5 (55) - vytvárajú primárne podmienky pre získavanie najmä teoretických vedomostí v jednotlivých predmetoch študijného programu, využívajú sa aj na organizáciu pozvaných prednášok, seminárov alebo workshopov z praxe ,ako aj na priebežné a finálne hodnotenie vedomostí študentov. Katedra fyziky FEI TUKE disponuje študentskými laboratóriami LF1 (kapacita 25 miest), LF2 ( 25 ), LF3 (25), LF4 (25), LF4 (25 ) a LF6 (21), v ktorých prebiehajú okrem výučby základného kurzu fyziky prebiehajú aj prednášky a cvičenia z niektorých predmetov študijného programu FIPM. Bližšie informácie: http://web.tuke.sk/feikf/sk/laboratoria.html Špecializované laboratóriá sú okrem výskumu využívané aj na výučbu predmetov v 2. stupni štúdia: Laboratórium fyziky makromolekulových systémov ( http://web.tuke.sk/feikf/sk/laboratorium-fyziky-makromolekulovych-systemov.html) Laboratórium magnetických meraní (http://web.tuke.sk/feikf/sk/laboratorium-magnetickych-merani.html) Laboratórium progresívnych materiálov (http://web.tuke.sk/feikf/sk/laboratorium-progresivnych-materialov.html) Laboratórium NMR pre tuhú fázu (http://web.tuke.sk/feikf/sk/laboratorium-nmr-pre-tuhu-fazu.html) Pre prípravu určitých zariadení využívaných v špecializovaných laboratóriách je na katedre fyziky zriadená aj dielňa. V miestnosti LF7 (kapacita 17 miest) prebiehajú semináre a štátne skúšky.
Informačné zabezpečenie
Knižničné služby sú sústredené v Univerzitnej knižnici (UK)Technickej univerzity v Košiciach, ktoré zahrňujú všetky činnosti od vyhľadávania v knižničnom fonde cez vyhľadávanie informácií v on-line katalógu a dostupných databázach (WoS, Scopus, Springer Link a pod.), až po sprístupnenie konkrétnych dokumentov v tlačovej alebo elektronickej forme vo fonde UK TUKE (celkový počet dokumentov je 186966, z toho 64228 kníh, 40046 učebníc, 7779 zborníkov, 6341 zviazaných periodík, 7718 elektronických dokumentov, 31846 záverečných a kvalifikačných prác). UK tiež poskytuje: výpožičné služby; konzultačné služby; referenčné služby; digitálne služby; službu MVS a MKVS; vzdelávania a školenia k písaniu záverečných prác. Prístup k informačným technológiám je zabezpečený prostredníctvom Ústavu výpočtovej techniky TUKE: https://uvt.tuke.sk/wps/portal/uv/software
E-learning
E-learning je zabezpečovaný Univerzitným LMS - Learning Management System - spravovaný na ÚVT, poskytujúci služby aj fakultám http://moodle.tuke.sk/ Na Univerzite je zavedený formát jedinečného loginu. Tento login je platný pre všetky systémy, ktoré sú autentifikované voči Centrálnemu autentifikačnému systému TUKE. Týmto sa zabezpečuje pokrytie kontinuálnej jednoznačnej identifikácie počas 3-stupňového štúdia a prípadného následného zamestnaneckého pomeru v rámci univerzity, takisto jednoznačná identifikácia osoby v rámci informačných systémov TUKE. Študent má pridelené konto s emailovou adresou Meno.Priezvisko@student.tuke.sk s možnosťou vytvárania zoznamov/listov podľa potreby, čo je intenzívne využívané na oficiálnu komunikáciu učiteľov so študentmi. Návody technického charakteru v LMS, ako zapísanie do kurzu, odhlásenie z kurzu sú sprístupnené na: http://moodle.tuke.sk/moodle/course/view.php?id=1429
Partneri vysokej školy
Pri zabezpečovaní vzdelávacích činností v študijnom programe FIPM v 2.stupni participujú: Ústav polymérov SAV, Bratislava - príprava polymérnych vzoriek pre výskum a charakterizáciu štruktúry a molekulárnej pohyblivosti týchto materiálov pomocou metód NMR, DMA, SEM v rámci diplomových prác. Ústav experimentálnej fyziky SAV v Košiciach - participácia na vedení diplomových prác, poskytnutie experimentálnych zariadení špičkovej úrovne pri riešení úloh v rámci semestrálnych zadaní, diplomových prác, pozvané prednášky z najnovších poznatkov v oblasti výskumu materiálov, podielanie sa na výučbe, s cieľom získať poznatky a praktické skúsenosti z oblasti experimentálnych metód vo výskume materiálov ako sú: metódy skúmania objemovej a povrchovej štruktúry materiálov (difrakčné metódy: RTG, elektrónová, neutrónová, optická mikroskopia, elektrónová tunelovacia mikroskopia, ultrazvukové metódy,...), metódy skúmania mechanických a tepelných vlastností materiálov (statické a dynamické metódy merania mechanických charakteristík, termické a termodynamické metódy, termické a termomechanické metódy, DTA, DSC, TMA, DTG, ...), metódy využívajúce elektromagnetické a časticové žiarenie (emisná a absorpčná spektroskopia v IČ, VIS, UV, RTG oblastiach elektromagnetického žiarenia, rádiometrické metódy, detekčné systémy a princípy ich využitia). Spoločnosť RV magnetics, a.s. spolupracuje na príprave diplomových prác, poskytuje experimentálne zariadenia pri riešení úloh v rámci záverečných prác. Zamestnanci RV magnetics, a.s. sa podieľajú aj na informovaní študentov o najnovších poznatkoch v oblasti materiálového výskumu vo forme seminárov a pozvaných prednášok.

Prijímacie konanie

Požadované schopnosti a predpoklady pre štúdium
Postupy prijímania na štúdium
Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie