Študijný program fyzikálne inžinierstvo progresívnych materiálov
Základné údaje
Študijný program v registri ŠP: fyzikálne inžinierstvo progresívnych materiálovZabezpečuje: Fakulta elektrotechniky a informatiky
Študijný odbor: elektrotechnika
Stupeň: 3
Forma štúdia: denná
Titul: PhD.
Dĺžka štúdia v rokoch: 4
Profesijne orientovaný: nie
Spoločný študijný program: nie
Jazyky poskytovania: anglický jazyk, slovenský jazyk
Profil absolventa
CharakteristikaAbsolvent študijného programu Fyzikálne inžinierstvo progresívnych materiálov 3. stupeň má teoretické vedomosti zodpovedajúce rozvoju poznania študovaného odboru. Je kompetentný vedeckou činnosťou prinášať vlastné poznatky k ďalšiemu vývoju vednej disciplíny, aplikuje zásady vedeckej práce pri formulovaní problémov, hodnotí väzby medzi výskumom a jeho praktickým využitím. Je schopný prezentovať výsledky, ich environmentálne a spoločenské aspekty a rozvíjať vlastnú vednú disciplínu.
Ciele vzdelávania
Absolvent študijného programu Fyzikálne inžinierstvo progresívnych materiálov 3.stupeň vie aplikovať metódy analýzy a syntézy pri uskutočňovaní základného a aplikovaného výskumu progresívnych materiálov. Je oboznámený s teóriami, sofistikovanými metódami a postupmi zodpovedajúcich vednej disciplíne. Na základe svojej vedeckej činnosti vie prinášať vlastné poznatky, ktoré prispievajú k rozvoju vednej disciplíny. Má osvojené zásady vedeckej práce, schopnosti vedecky formulovať problémy a väzby medzi výskumom, vývojom a praktickým využitím. Absolvent je schopný aktívne získavať nové znalosti a informácie, kriticky ich analyzovať a prehodnocovať a využívať ich v teórii a v praktických aplikáciách. Dokáže formulovať nové hypotézy a stratégie pre ďalší výskum a rozvoj študijného odboru, aplikovať vlastné zistenia svojej teoretickej analýzy a svojho komplexného vedeckého výskumu pri riešení problémov v tejto oblasti. Na základe svojich výstupov a zistení vie navrhovať, overovať a implementovať nové výskumné a pracovné postupy, vyvíjať nové technológie. Je schopný vykonávať prieskumné a rozborové práce, merať a spracovávať dáta, využívať pokročilé metódy a nástroje pre počítačové modelovanie a simulácie procesov. Je schopný viesť kolektív odborníkov, určiť zameranie výskumu a koordinovať realizačný tím v príslušnom vednom odbore. Absolvent študijného programu nájde uplatnenie vo výrobnej sfére, v oblasti spoľahlivosti výrobkov a riadení výrobných procesov. V nevýrobnej sfére nájde uplatnenie na vývojových pracoviskách, diagnostických a testovacích centrách, technologických prevádzkach a v oblasti životného prostredia. Široký základ vytvára absolventovi podmienky pre adaptabilitu v rôznych odboroch elektrotechniky, elektroniky ako aj v príbuzných odboroch.
Výstupy vzdelávania
Absolvent študijného programu Fyzikálne inžinierstvo progresívnych materiálov 3. stupeň má schopnosť analyzovať neštandardné systémy a problémy z hľadiska súčasného stavu výskumu, dokáže samostatne vedecky pracovať a viesť odborný a vývojový tím, sledovať najnovší vývoj vo svojej oblasti a celoživotne si dopĺňať svoje znalosti na úrovni súčasného stavu vo svete. Dokáže vykonávať výskum s vysokou mierou tvorivosti a samostatnosti. Má hlboké znalosti z určitých teoretických a z metodologických oblastí materiálových štruktúr. Absolvent má hlboké teoreticko-metodologické vedomosti z kľúčových oblastí materiálov na úrovni súčasného stavu svetového výskumu, tvorivo aplikuje získané poznatky v praxi, vie analyzovať a riešiť neštandardné problémy a riešenia aplikovať v praxi.
Povolania
Povolania na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený.
- Riadiaci pracovník (manažér) výskumu a vývoja v informa... 8
- Odborný asistent vysokej školy 8
- Vedecký pracovník v materiálovom výskume
Uplatniteľnosť
Hodnotenie uplatniteľnosti absolventovRok: 2018 Zdroj: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=709000000&faculty=709040000&field=3940V03&year=2018 Z dôvodu nízkeho počtu absolventov nie sú k dispozícii údaje o uplatnení. Rok: 2019 Zdroj: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=709000000&faculty=709040000&field=3940V03&year=2019 Z dôvodu nízkeho počtu absolventov nie sú k dispozícii údaje o uplatnení.
Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi
Absolventi 3. stupňa študijného programu Fyzikálne inžinierstvo progresívnych materiálov si po ukončení štúdia našli zamestnanie vo výskumnej sfére v Slovenskej akadémii vied, v súkromnom sektore v oblasti medicínskej diagnostiky, a tiež vo výrobnej sfére prepojenej s výskumno vývojovým strediskom. Vo všetkých oblastiach sú absolventi platnými členmi kolektívov. Zamestnávatelia oceňujú širší vedomostný záber nielen zo svojho odboru - z oblasti magnetických, supravodivých, polymérnych (biodegradovateľných) materiálov, ale aj z informatiky, elektrotechniky a softvérového inžinierstva, vďaka čomu môžu zastávať rôzne pozície s potenciálom naďalej zvyšovať svoju kvalifikáciu v oblasti, ktorá je pre zamestnávateľa potrebná.
Štruktúra a obsah študijného programu
Odporúčaný študijný plán a informačné listy predmetov v portáli MAISAktuálny harmonogram akademického roka a rozvrh
Harmonogram akademického rokaRozvrh: Portál MAIS
Personálne zabezpečenie
Osoba zodpovedná za študijný program: prof. RNDr. Jana Tóthová, PhD.Osoby vyučujúce profilové predmety:
- prof. RNDr. Jana Tóthová, PhD.
- prof. RNDr. Ján Ziman, CSc.
- doc. RNDr. Oľga Fričová, PhD.
- doc. RNDr. Ing. Jozef Onufer, PhD.
- doc. RNDr. Mária Kovaľaková, PhD.
Zástupca študentov: Ing. Simona Saparová
Študijné oddelenie
Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie
Zoznam a charakteristika učebníKatedra fyziky FEI TUKE disponuje študentskými laboratóriami LF1 (kapacita 25 miest), LF2 ( 25 ), LF3 (25), LF4 (25), LF4 (25 ) a LF6 (21), v ktorých okrem výučby základného kurzu fyziky prebiehajú aj prednášky a cvičenia z niektorých predmetov študijného programu FIPM v 3. stupni štúdia. Bližšie informácie: http://web.tuke.sk/feikf/sk/laboratoria.html Špecializované laboratóriá sú okrem výskumu využívané aj na výučbu predmetov v 3. stupni štúdia: Laboratórium fyziky makromolekulových systémov ( http://web.tuke.sk/feikf/sk/laboratorium-fyziky-makromolekulovych-systemov.html) Laboratórium magnetických meraní (http://web.tuke.sk/feikf/sk/laboratorium-magnetickych-merani.html) Laboratórium progresívnych materiálov (http://web.tuke.sk/feikf/sk/laboratorium-progresivnych-materialov.html) Laboratórium NMR pre tuhú fázu (http://web.tuke.sk/feikf/sk/laboratorium-nmr-pre-tuhu-fazu.html) Pre prípravu určitých zariadení využívaných v špecializovaných laboratóriách je na katedre fyziky zriadená aj dielňa. V miestnosti LF7 (kapacita 17 miest) prebiehajú semináre a štátne skúšky.
Informačné zabezpečenie
Knižničné služby sú sústredené v Univerzitnej knižnici (UK)Technickej univerzity v Košiciach, ktoré zahrňujú všetky činnosti od vyhľadávania v knižničnom fonde cez vyhľadávanie informácií v on-line katalógu a dostupných databázach (WoS, Scopus, Springer Link a pod.), až po sprístupnenie konkrétnych dokumentov v tlačovej alebo elektronickej forme vo fonde UK TUKE (celkový počet dokumentov je 186966, z toho 64228 kníh, 40046 učebníc, 7779 zborníkov, 6341 zviazaných periodík, 7718 elektronických dokumentov, 31846 záverečných a kvalifikačných prác). UK tiež poskytuje: výpožičné služby; konzultačné služby; referenčné služby; digitálne služby; službu MVS a MKVS; vzdelávania a školenia k písaniu záverečných prác. Prístup k informačným technológiám je zabezpečený prostredníctvom Ústavu výpočtovej techniky TUKE: https://uvt.tuke.sk/wps/portal/uv/software
E-learning
E-learning je zabezpečovaný Univerzitným LMS - Learning Management System - spravovaný na ÚVT, poskytujúci služby aj fakultám http://moodle.tuke.sk/ Na Univerzite je zavedený formát jedinečného loginu. Tento login je platný pre všetky systémy, ktoré sú autentifikované voči Centrálnemu autentifikačnému systému TUKE. Týmto sa zabezpečuje pokrytie kontinuálnej jednoznačnej identifikácie počas 3-stupňového štúdia a prípadného následného zamestnaneckého pomeru v rámci univerzity, takisto jednoznačná identifikácia osoby v rámci informačných systémov TUKE. Študent má pridelené konto s emailovou adresou Meno.Priezvisko@student.tuke.sk s možnosťou vytvárania zoznamov/listov podľa potreby, čo je intenzívne využívané na oficiálnu komunikáciu učiteľov so študentmi. Návody technického charakteru v LMS, ako zapísanie do kurzu, odhlásenie z kurzu sú sprístupnené na: http://moodle.tuke.sk/moodle/course/view.php?id=1429
Partneri vysokej školy
Pri zabezpečení výučby študijného programu FIPM na 3.stupni vzdelávania sa zúčastňujú partneri: Ústav polymérov SAV, Bratislava - príprava polymérnych vzoriek pre výskum a charakterizáciu štruktúry a molekulárnej pohyblivosti týchto materiálov pomocou metód NMR, DMA, SEM v rámci dizertačných prác. Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied v Košiciach ako spoluvzdelávacia externá inštitúcia na danom stupni programu zabezpečuje výchovu doktorandov predovšetkým vo výskumnej oblasti, špičkoví samostatní vedeckí pracovníci vedú záverečné práce doktorandov a poskytujú im široké spektrum experimentálnych zariadení podľa zadaní a cieľov jednotlivých prác. Spoločnosť RV magnetics, a.s. spolupracuje na príprave téz dizertačných prác, poskytuje experimentálne zariadenia pri riešení úloh v rámci záverečných prác. Zamestnanci RV magnetics, a.s. sa podieľajú aj na informovaní študentov o najnovších poznatkoch v oblasti materiálového výskumu vo forme seminárov a pozvaných prednášok.
Prijímacie konanie
Požadované schopnosti a predpoklady pre štúdiumPostupy prijímania na štúdium
Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie