Študijný program obnoviteľné zdroje energie
Základné údaje
Študijný program v registri ŠP: obnoviteľné zdroje energieZabezpečuje: Fakulta výrobných technológií
Študijný odbor: strojárstvo
Stupeň: 2
Forma štúdia: denná
Titul: Ing.
Dĺžka štúdia v rokoch: 2
Profesijne orientovaný: nie
Spoločný študijný program: nie
Jazyky poskytovania: slovenský jazyk
Profil absolventa
CharakteristikaAbsolvent inžinierskeho študijného programu „Obnoviteľné zdroje energie“ má hlboké a prierezové vedomosti v špecializovanej oblasti, vrátane poznania súvislostí a vzťahov k súvisiacim odborom pozná a rozumie teóriám, metódam a postupom, ktoré sú využívané v odbore. Absolvent má aj súvisiace znalosti o riadiacich systémoch o základoch aplikácií PC techniky v energetike, riadení systémov centralizovaného zásobovania teplom o základoch manažmentu a ekonomiky, ekológie a ochrany životného prostredia, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a pod.. Dokáže riešiť problémy, koordinovať postupy v tímoch a samostatne a zodpovedne rozhodovať v meniacom sa prostredí, je pripravený niesť zodpovednosť za svoju činnosť a rozhodnutia s prihliadnutím na širšie spoločenské dôsledky. Absolvent vie formulovať informácie o postupe a výsledkoch riešenia úloh. Je schopný vykonávať a riešiť teoretické i praktické úlohy v odbore s využitím teórie a výskumných a vývojových postupov, zvládne samostatne riadiť a tvorivo riešiť komplexné úlohy energetických podnikov.
Ciele vzdelávania
Cieľom inžinierskeho študijného programu „Obnoviteľné zdroje energie“ je plynule nadviazať a rozvíjať získané vedomosti v prvom stupni vysokoškolského štúdia, aby bol absolvent schopný vykonávať a zabezpečovať vedúce a riadiace pozície v spoločnostiach zameraných na návrh, projektovanie, optimalizáciu a realizáciu obnoviteľných zdrojov energie. Absolvent dokáže samostatne riadiť a tvorivo riešiť komplexné úlohy energetických podnikov. Počas štúdia sa naučí ovládať problematiku prípravy a spracovania technickej dokumentácie, osvoja si poznatky o metódach výpočtu tepelných strát v objektoch, vedomosti o navrhovaní zdrojov tepla, základné znalosti o typoch a vybavení kotolní, palív a spaľovania. Podrobne sa oboznámia s princípmi, činnosťou a využitím obnoviteľných zdrojov energií ako sú tepelné čerpadlá, fotovoltické články, solárne panely, zdroje na biomasu, rekuperačné jednotky a pod., zvládnu výpočet strát v rozvodoch, získajú komplexný pohľad na efektívnosť výroby tepla od zdroja až k spotrebiteľovi. Absolventi ďalej získajú vedomosti o riadení a prevádzke tepelných sústav, so zameraním na regulačnú techniku a štruktúry riadenia. Zvládnu algoritmy riadenia tepelných sústav, aby mohli formulovať svoje požiadavky pre špecialistov z oblasti programovania tepelnej techniky. Na základe vyššie uvedeného, vedomosti, zručnosti a kompetencie absolventov zodpovedajú príslušnej úrovni Kvalifikačného rámca v Európskom priestore vysokoškolského vzdelávania. Vedomosti (úroveň 7): Absolvent má hlboké a prierezové vedomosti v špecializovanej oblasti, vrátane poznania súvislostí a vzťahov k súvisiacim odborom pozná a rozumie teóriám, metódam a postupom, ktoré sú využívané v odbore, s možným uplatnením vo vede a výskume. Zručnosti (úroveň 7): Absolvent vie aktívnym spôsobom získavať nové znalosti a informácie, integrovať a využívať ich v aplikáciách pre rozvoj odboru dokáže tvorivým spôsobom riešiť teoretické i praktické úlohy v odbore s využitím teórie a výskumných a vývojových postupov vie prispievať k rozvoju odboru získavaním nových vedomostí pri riešení uvedených úloh. Kompetencie (úroveň 7): Absolvent dokáže riešiť problémy, koordinovať postupy v tímoch a samostatne a zodpovedne rozhodovať v meniacom sa prostredí je pripravený niesť zodpovednosť za svoju činnosť a rozhodnutia s prihliadnutím na širšie spoločenské dôsledky, vie formulovať informácie o postupe a výsledkoch riešenia úloh, komunikovať o odborných názoroch s odborníkmi. Väzba na príslušnú úroveň formálneho systému vzdelávania: Ukončenie štúdia študijného programu druhého stupňa vysokoškolského vzdelávania. Doklad o získanom vzdelaní na danej úrovni kvalifikačného rámca Vysokoškolský diplom a dodatok k diplomu získané po ukončení štúdia študijného programu druhého stupňa vysokoškolského vzdelávania.
Výstupy vzdelávania
Absolventi študijného programu „Obnoviteľné zdroje energie“ sú schopní uplatniť sa v podnikoch, ktoré sa zaoberajú problematikou tepelnej techniky, vo výrobných aj nevýrobných spoločnostiach i komunálnej sfére, na rôznych pozíciách ako projektant, manažér tepelnej techniky, konštruktér tepelných zariadení, kotlov a výmenníkov tepla, technik v oblasti obnoviteľných zdrojov energií, energetik komunálnej a priemyselnej energetiky, technik merania a regulácie, projektant tepelných sústav, kotolní, teplární, plynových rozvodov, technik v oblasti procesnej a tepelnej techniky, ako aj meracej a regulačnej techniky. Zároveň majú potrebné znalosti, kompetencie a schopnosti teoretického i aplikačného charakteru so zameraním na problematiku zariadení obnoviteľných zdrojov energií. Vedia ich navrhovať a projektovať vrátane ich realizácie a to vo všetkých fázach projekčnej činnosti, od návrhu cez spracovanie dokumentácie až po realizáciu. Absolventi majú zručnosti a súvisiace znalosti o riadiacich systémoch o základoch aplikácií PC techniky v energetike, riadení systémov centralizovaného zásobovania teplom o základoch manažmentu a ekonomiky, ekológie a ochrany životného prostredia, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a pod..
Povolania
Povolania na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený.
- Energetický audítor
- Špecialista zariadení a systémov obnoviteľnej energie 7
- Technik energetik projektant, konštruktér 7
- Riadiaci pracovník (manažér) v tepelnej energetike 7
Uplatniteľnosť
Hodnotenie uplatniteľnosti absolventovRok: 2018 Zdroj: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=709000000&faculty=709080000&field=2354T11&year=2018 Počet absolventov: 12 Priemerná mzda: 999 eur Polovica absolventov zarábala viac ako: 990 eur TOP 3 odvetvia v ktorých absolventi pracovali: - Stavebníctvo (63 %) - Priemyselná výroba (25 %) - Veľkoobchod a maloobchod (13 %) TOP 3 zamestnania v ktorých absolventi pracovali: - Elektromontéri a opravári elektrických vedení (63 %) - Strojárski technici (13 %) - Stavební technici (13 %) Zamestnaní: 75 % Pracujúci na dohodu: 0 % SZČO: 8 % Na materskej dovolenke: 0 % Nezamestnaní: 8 % Pokračujúci v štúdiu: 0 % Ostatní (pracujúci v zahraničí, dobrovoľne nezamestnaní): 8 % Rok: 2019 Zdroj: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=709000000&faculty=709080000&field=2354T11&year=2019 Z dôvodu nízkeho počtu absolventov nie sú k dispozícii údaje o uplatnení.
Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi
Stanovisko zástupcov zamestnávateľov je súčasťou Zápisnice zo zasadania RŠP
Štruktúra a obsah študijného programu
Odporúčaný študijný plán a informačné listy predmetov v portáli MAISAktuálny harmonogram akademického roka a rozvrh
Harmonogram akademického rokaRozvrh: Portál MAIS
Personálne zabezpečenie
Osoba zodpovedná za študijný program: prof. Ing. Miroslav Rimár, CSc.Osoby vyučujúce profilové predmety:
- prof. Ing. Miroslav Rimár, CSc.
- doc. RNDr. Denisa Olekšáková, PhD.
- doc. Ing. Ján Kizek, PhD.
- prof. Ing. Zuzana Murčinková, PhD.
- doc. Ing. Marcel Fedák, PhD.
Zástupca študentov: Bc. René Urban
Študijné oddelenie
Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie
Zoznam a charakteristika učebníFVT TUKE sídli v Prešove v dvoch samostatných komplexoch. V prvom komplexe sú umiestnené moderné laboratória, počítačové učebne ako aj prednáškové miestnosti vrátane auly pre 280 študentov • Katedra automobilových a výrobných technológií, • Katedra počítačovej podpory výrobných technológií, • Katedra navrhovania a monitorovania technologických systémov, • Katedra procesnej techniky. V tomto samostatnom objekte sú situované odborné učebne pre zabezpečenie výučby prírodovedného základu a spoločenských vied, prednášková miestnosť pre 64 študentov ako aj ďalšie špičkové laboratória nasledovných katedier: • Katedra priemyselného inžinierstva a informatiky, • Katedra prírodných a humanitných vied. https://www.fvt.tuke.sk/studenti/infrastruktura
Informačné zabezpečenie
Prístup k informačným zdrojom je umožnený aj prostredníctvom počítačovej siete TUKE. Počítačová sieť TUKE a základné sieťové služby, ktoré sú na nej prevádzkované, tvoria komunikačnú infraštruktúru TUNET (Technical University Network). TUNET je realizovaný infraštruktúrou, ktorá prepája všetky relevantné budovy TUKE, ako aj pracoviská v rámci Košíc a Prešova (FVT TUKE). Knižničné služby sú sústredené v Univerzitnej knižnici (UK) Technickej univerzity v Košiciach, ktoré zahrňujú všetky činnosti od vyhľadávania v knižničnom fonde cez vyhľadávanie informácií v on-line katalógu a dostupných databázach (WoS, Scopus, Springer Link a pod.), až po sprístupnenie konkrétnych dokumentov v tlačovej alebo elektronickej forme vo fonde UK TUKE (celkový počet dokumentov je 186966, z toho 64228 kníh, 40046 učebníc, 7779 zborníkov, 6341 zviazaných periodík, 7718 elektronických dokumentov, 31846 záverečných a kvalifikačných prác). UK tiež poskytuje: výpožičné služby; konzultačné služby; referenčné služby; digitálne služby; službu MVS a MKVS; vzdelávania a školenia k písaniu záverečných prác. • Univerzitná knižnica: http://www.lib.tuke.sk/ • Digitálna knižnica a výpožičné služby: http://www.lib.tuke.sk/Library/Home/DigitalLibrary • Online katalógy: https://opac.lib.tuke.sk/tukeopac?fn=*searchform • Online repozitár elektronických kníh: https://ebooks.lib.tuke.sk/login • Záverečné práce: https://portal.lib.tuke.sk/#/login • Databáza evidencie publikačnej činnosti: https://portal.lib.tuke.sk/#/login Na podporu komplexného vzdelávania vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania sa používa univerzitný informačný systém IS MAIS (https://mais.tuke.sk/).
E-learning
Informácie k dištančnej forme výučby, návody a prehľady sú dostupné na univerzitných web stránkach: https://mais.tuke.sk/ https://uvt.tuke.sk/wps/portal/uv/sluzby/informacne-systemy https://mail.tuke.sk/ https://moodle.tuke.sk/ https://tuke.webex.com/ https://uvt.tuke.sk/wps/portal/uv/sluzby/webex https://www.microsoft.com/sk-sk/microsoft-teams/log-in https://uvt.tuke.sk/wps/portal/uv/software/microsoft-office365 www.lib.tuke.sk
Partneri vysokej školy
Spolupráca v pedagogickej oblasti: • Spolupráca pri realizácii odbornej - výrobnej a technickej praxe pre študentov ŠP (projekt Spice). • Spolupráca pri uplatnení študentov ŠP počas štúdia aj po jeho ukončení. • Vytváranie spoločných výskumných tímov z pedagógov, výskumných pracovníkov, študentov bakalárskeho, inžinierskeho a doktorandského štúdia a zamestnancov z praxe. • Spolupráca pri tvorbe učebných textov, skrípt, vysokoškolských učebníc a pri recenzovaní publikácií. • Spolupráca pri konzultovaní a oponovaní bakalárskych, diplomových a dizertačných prác. • Spoločné resp. vzájomné využívanie laboratórií zúčastnených pracovísk a firiem pri riešení výskumných projektov, vypracovávaní bakalárskych, diplomových a doktorandských prác. • Vzájomná účasť v štátnicových komisiách a komisiách pre doktorandské skúšky a pri oponovaní bakalárskych, diplomových a doktorandských prác. • Návrh a realizácia modelov pre prezentáciu funkcie vyučovaných poznatkov v rámci zvyšovania kvality a názornosti vyučovacieho procesu. Partneri: https://www.fvt.tuke.sk/sluzby/zmluvni-partneri
Prijímacie konanie
Požadované schopnosti a predpoklady pre štúdiumPostupy prijímania na štúdium
Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie